Diplomat ve kamu görevlilerinin Almanya'ya iltica talebi arttı

Göç ve Mülteciler Dairesi'nin verilerine göre,  iltica talebi kabul edilen Türkiye vatandaşlarının sayısının da arttı

Diplomat ve kamu görevlilerinin Almanya'ya iltica talebi arttı

Türkiye'de 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bu yana binden fazla diplomat ve kamu görevlisi ile ailelerinin Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu açıklandı.

Nürnberg'deki Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) verilerine göre darbe girişiminden 7 Mart 2018 tarihine kadar 288 diplomatik pasaport sahibi ile yeşil pasaportu bulunan 771 Türkiye vatandaşı Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu.

Daire'nin verileri, diplomat ve kamu görevlilerinin yanı sıra ailelerini de kapsıyor. Göç ve Mülteciler Dairesi'nin iltica başvurusunda bulunan subaylara ilişkin istatistik tutmadığı belirtildi.

2016 sonundaki veriler ise, diplomatik pasaport sahibi 260 Türkiye vatandaşı ile üst düzey kamu görevlisi 508 Türk vatandaşının Almanya'ya iltica talebinde bulunduğunu gösteriyordu.

Göç ve Mülteciler Dairesi'nin verilerine göre, 2018 yılının ilk iki ayı içinde toplam bin 400'den fazla Türkiye vatandaşı Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu.

2017 yılında başvuruda bulunan Türkiye vatandaşı sayısının yaklaşık 8 bin 500, 2016'da ise 5 bin 700 civarında olduğu kaydedildi.

KABUL EDİLEN BAŞVURULARIN SAYISI ARTTI

Göç ve Mülteciler Dairesi'nin verileri, iltica talebi kabul edilen Türkiye vatandaşlarının sayısının da arttığını ortaya koyuyor.

Buna göre, Türkiye vatandaşlarının yaptığı iltica başvurularının kabul edilme oranı 2016'da yüzde 8 iken, 2017'de bu oran yüzde 28'e yükseldi. Bu yıl içinde Türkiye vatandaşlarının yüzde 42'sinin iltica başvurularının kabul edildiği kaydedildi.

Göç ve Mülteciler Dairesi, iltica başvurusunda bulunanların neden Türkiye'yi terk ettiğine ilişkin açıklama yapmadı. Her başvurunun ayrı bir şekilde değerlendirildiğine dikkat çeken Göç ve Mülteciler Dairesi, sığınmacılarını ülkelerini neden terk ettiğine ilişkin istatistik tutmuyor.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI OHAL BİLANÇOSU

Türkiye Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de darbe girişiminden sonra ilan edilen ve halen devam eden Olağanüstü Hal (OHAL) süresince 50 bin kişi tutuklandı. 20 bin soruşturma yapıldı, 8 bin dava açıldı, 105 bin kişi yargılanıyor. 109 bin kişi kamudaki görevlerinden atıldı, 9 bin kişi ise firari durumda.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 08:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER