Der Spiegel’den Erdoğan kapağı: ‘Korkunç dost’

Almanya’nın önde gelen dergilerinden Spiegel, bu haftaki kapağına çarpıcı bir çizim ve ‘Korkunç dost’ başlığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıdı

Der Spiegel’den Erdoğan kapağı: ‘Korkunç dost’
Spiegel dergisi kapağına ‘Korkunç dost’ başlığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşırken kapak konusunun işlendiği haber analize de ‘Boğaziçi’nin ilkel adamı’ diye başlık attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’lı kapak çiziminde bir yandan Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan mülteci anlaşmasının ‘tadını çıkaran’, öte yandan kaba etine ‘Basın’ yazılı gazete kağıdından uçak saplanmış ‘muzaffer ama öfkeli bir dev’ olarak resmedildi.

 
‘Korkunç dost’ başlığının altında da spot olarak, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özgürlük ve demokrasiye karşı savaşı’ ifadesi kullanıldı.
 
MERKEL’E AĞIR ELEŞTİRİ
 
Dergi, aynı çizimde, Türkiye’yle AB arasındaki ‘mülteci pazarlığı’nın mimarı Almanya Başbakanı Angela Merkel’i yermeyi de ihmal etmedi. Merkel,  ‘muzaffer ama öfkeli bir dev’ havasındaki Erdoğan’ın gölgesinde, içinden avrolar fışkıran çantasıyla ‘mağlup ve bedbaht bir cüce’ olarak resmedildi.BOĞAZ’IN İLKEL İNSANI

Dergi, kapak konusunun işlendiği haber analizine de ‘Boğaziçi’nin ilkel adamı’ başlığını uygun gördü.
 
Haberin spotunda da şu ifadelere yer verildi: “Almanya ve AB mülteci krizini çözsün diye Recep Tayyip Erdoğan’a teslim oldu. Şimdi bir hiciv vakası sayesinde (Erdoğan’ın ti’ye alındığı Almanca klibe karşı Ankara’dan yükselen tepkiler kastediliyor) Türk cumhurbaşkanının nasıl bir zihniyete sahip olduğu anlaşılıyor. Onu gerçekten tanıyan, her şeyden önce Avrupa için ciddi ciddi korkmalı.” 
 
(Kaynak: Diken)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 16:55
YORUM EKLE