Demokratik Suriye Güçleri: Rakka operasyonunda Türkiye'nin rolü olmamalı

DSG Sözcüsü Talal Sülo, Rakka kentinin IŞİD’den kurtarılması operasyonunda Türkiye’nin herhangi bir rol almaması gerektiğini ABD’ye ilettiklerini söyledi

Demokratik Suriye Güçleri: Rakka operasyonunda Türkiye'nin rolü olmamalı

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) sözcüsü Talal Sülo, "Türk tarafı bir işgal gücüdür ve daha fazla Suriye toprağı işgal etmesine izin verilemez" dedi. Reuters'a konuşan Sülo, DSG olarak bu mesajı ABD

Senatörü John McCain ve Suriye'deki ABD'li askeri yetkililere geçen ay yaptıkları toplantıda ilettiklerini belirtti. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Talal Sülo Demokratik Suriye Güçleri'nin Rakka'nın dış mahallelerine ulaşmasının kente giden anayolun kesilmesinden sonra birkaç hafta alacağını öne sürerek, "Birkaç hafta içinde kentin kuşatılacağını ümit ediyoruz" dedi.

TAKVİYE ABD GÜÇLERİ CEPHE ÖNÜNDE YER ALMAYACAK

Öte yandan ABD, Rakka operasyonuna katılmak üzere bir topçu birliğini Suriye'ye gönderdi. Suriye'deki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD Ordusu Hava Albayı John Dorrian, bölgeye gönderilen takviye Amerikan güçlerinin DSG ve Suriye Arap Koalisyonu ile birlikte hareket edeceğini ve cephe önünde yer almayacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Suriye'de YPG'ye yönelik desteğin süreceği ve YPG ile PKK arasında bağ olduğuna inanılmadığı mesajı verilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 15:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER