Cumhurbaşkanı istifa etti

Almanya Cumhurbaşkanı istifasını açıkladı...

Cumhurbaşkanı istifa etti

Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında kendisine duyulan güvenin son haftalarda zarar gördüğünü belirtti ve istifasını açıkladı.

 

BBC’nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel kısa süre içinde atılacak adımlar konusunda bir açıklama yapacak. Merkel, Wulff üzerinde artan baskılar nedeniyle bugün yapacağı İtalya gezisini iptal etmişti.

 

Durumun bu noktaya gelmesinde, mali usulsüzlük iddialarını araştıran savcıların federal parlamentodan Cumhurbaşkanı Wulff'un dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmesi etkili oldu. Bu, savaş sonrası dönemde ülkede bir cumhurbaşkanının bu şekilde soruşturmaya hedef olduğu ilk vakaydı. Aşağı Saksonya'daki savcılar, cumhurbaşkanlığını üstlenmeden önce bu eyaletin başbakanlığını yapmış olan Christian Wulff'un şahsi mali çıkarları için usulsüzlük yaptığından şüphe ediyor.

 

Wulff aynı zamanda konuyla ilgili haber yapmak isteyen bir gazeteyi sindirmeye çalışmakla suçlanıyor.

 

Merkel'in lideri olduğu merkez sağ Hristiyan Demokratlar'ın üyesi olan Christian Wulff, suçlamaları reddediyordu.

 

Gözlemciler, skandalın sadece Wulff'a değil, 2010 yılında cumhurbaşkanlığına getirilmesine destek olan Angela Merkel'e de darbe indirdiği kanısında.

 

Merkel muhalefetin ısrarlı direnişine rağmen bu karar için bastırmış, Wulff parlamentoda ancak üçüncü tur oylamadan sonra seçilebilmişti.

 

Şimdi Alman Parlamentosu 30 gün içinde bu görev için yeni bir isim belirlemeye çalışacak. Bu konuda parti liderleri arasındaki istişarelerin yarından itibaren başlayacağı bildiriliyor.

 

WULFF'A YÖNELİK SUÇLAMALAR

İlk olarak Bild gazetesinin ortaya attığı iddialara göre Christian Wulff, Ekim 2008 tarihinde zengin bir işadamının karısından, çok düşük bir faizle 500 bin euro tutarında borç almayı kabul etti.

 

Aşağı Saksonya eyalet meclisinde sözkonusu işadamı Egon Geerkens ile bir iş ilişkisi olup olmadığı sorulan Christian Wulff ''hayır'' cevabını vermiş ve işadamının karısı ile arasındaki mali bağlantıdan hiç söz etmemişti.

 

Cumhurbaşkanı Wulff, Bild'in haberi basmaması için gazetenin haber müdürüyle irtibat kurması nedeniyle de sert eleştirilere hedef olmuştu. Gazete, Christian Wulff'un haber müdürü Kai Diekmann'ın telefonuna bıraktığı ve haberi basmamalarını talep ettiği öfkeli mesajı kamuoyu ile paylaştı. Wulff, bu olay ertesinde Kai Diekmann'dan özür dilemişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2012, 13:35
YORUM EKLE