Çin ve Irak, stratejik ortaklığı derinleştirme konusunda anlaştı

Çin lideri Çin ve Irak arasında 2015’te kurulan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin Çin-Irak dostluğunda yeni bir sayfa açtığını vurguladı

Çin ve Irak, stratejik ortaklığı derinleştirme konusunda anlaştı

Çin lideri Şi Cinping ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümü dolayısıyla birbirilerine birer kutlama telgrafı yolladıkları ve aralarındaki stratejik ortaklığı derinleştirme konusunda anlaştıkları bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Şi Cinping’in telgraftaki ifadelerine yer verildi.

“Çin-Irak ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem veriyorum, sizlerle birlikte iki ülkenin ve iki halkın yararına karşılıklı işbirliğini geliştirmeye, ikili stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye hazırım” diyen Şi, Çin ve Irak arasındaki diplomatik ilişkilerin 60 yıl önce kurulduğu tarihten bu yana her iki tarafın çabası sayesinde ilişkilerin olumlu eğilimini korumaya devam ettiğini, tüm alanlardaki işbirliğinin istikrarlı bir gelişim gösterdiğini ifade etti.

Çin lideri ayrıca Çin ve Irak arasında 2015’te kurulan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin Çin-Irak dostluğunda yeni bir sayfa açtığını da vurguladı.

Irak Cumhurbaşkanı Masum ise iki ülkenin ticari-ekonomik işbirliğinde muazzam bir ilerlemenin görüldüğünü kaydetti.

Sputnik'te yer alan habere göre Masum, “Irak, ikili ilişkileri çok yönlü olarak genişletmeye, iki ülkenin ve bölgenin güvenlik, barış ve gelişimini desteklemeye hazır” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan iki ülke başbakanının da birbirilerine kutlama telgrafı gönderdikleri ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 17:49

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali gec
Ali gec - 2 yıl Önce

İran bayrağı kullanmışsınız

SIRADAKİ HABER