Çin'in Şanşi eyaletinde yere tükürmek yasaklandı

Tükürenler ve tükürdüğünü temizlemeyenlere 70 dolar ceza

Çin'in Şanşi eyaletinde yere tükürmek yasaklandı

Çin'de koronavirüs vakalarının yeniden arttığı bölgelerde 6 yetkili görevden alındı, yere tükürmek yasaklandı.

Çin basınından Caixin gazetesinin haberine göre, salgın vakalarının son günlerde arttığı Cilin eyaletinde, Cilin Kenti Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Liu Şıcün görevden alındı.

Aynı eyaletteki Şulan kentinde ise Çin Komünist Partisi Sekreteri Li Pıngfey, Kamu Güvenlik Bürosu Parti Sekreteri Yardımcısı Gıng Ciencün, Sağlık Bürosu Direktörü Yüe Şiaoyen ve Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Liu Hanyin'in görevine son verildi.

Ayrıca, Fıngman bölgesi Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Şü Zibiao görevden alındı. 

Ülke genelinde salgının dizginlenmesinin ardından Şulan’da 7 Mayıs’ta ilk vaka görülmüş ve kentte bugüne kadar 18 Kovid-19 vakası kaydedilmişti.

Şulan ve Fıngman bölgeleri son görülen vakalardan sonra yüksek risk bölgesi olarak sınıflandırılmıştı.

Ülkede bir eyalet veya kentteki parti sekreterleri, parti hiyerarşisine göre vali ve belediye başkanlarından üst sırada yer alıyor. 

Diğer yandan Şanşi Eyalet Halk Kongresi, ülkede yaygın bir davranış olarak kabul gören yere tükürme hareketini, Kovid-19 salgını sürecinde halk için bir tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle çıkardığı bir yasayla yasakladı.

Yasaya göre, yere tükürenler ve tükürdüğünü temizlemeyenler 70 dolara kadar para cezasına çarptırılacak. Eyalet ayrıca idari ceza kayıt sistemi kurarak, yasayı ihlal edenleri kamuoyuna ifşa edecek.

Ülkede sokaklarda, metrolarda, kapalı alanlarda bile yere tükürme hareketiyle karşılaşılabiliyor. 

 Çin'de bugüne kadar 82 bin 947 Kovid-19 vakası görüldü, salgın nedeniyle 4 bin 633 kişi yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
bak işte
bak işte - 12 ay Önce

bir insan taasubane değil mantık olarak islam dinine bakarsa ne kadar mantıklı bir kurallar terminolojisi olduğunu görür.bu hukuktan ekonomiye sağlıktan psikolojiye çoğu şey neden.örnek yere tükürmek mekruh.mekruh nedir haram kadar yasak değil helal kadar hoş bir şey de değil.yani hoş görülmeyen davranış.anlatılır ne kadar doğru osmanlı zamanında yere tüküren biri gördülermi üstüne kömür döken biri tutulurmuş diyorlar aslı varmı hikayemi bilinmez.ama akciğer hastalığı veremin yere tükürmek veremin yayılmasına da neden oluyormuş diyenlerde var.aynı şekilde koronanın hedefi de akciğer.youtube kanallarında var bu çin çinin altındaki ülkeler birşey çiğniyor bunu hep sokağa tükürüyorlar buda hastalıklara davetiye çıkarıyor.

SIRADAKİ HABER