Cem Özdemir: Şu anda Türkiye’de yaşanan resim iç savaş görüntüsüdür

'Antalya’da düzenlenecek G20 zirvesi iptal edilmeli'

Cem Özdemir: Şu anda Türkiye’de yaşanan resim iç savaş görüntüsüdür
Süheyla Kaplan- Almanya

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir bugün Berlin’de Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye konulu üzel oturum sonrasında yaptığı açıklamada, 15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek G 20 Liderler zirvesinin iptal edilmesi gerektiğini bildirdi.

Özdemir, Merkel hükümetine ( CDU-SPD) Türkiye’de silahların derhal bırakılması gerektiği ve barış sürecini devam ettirmesi gerektiğini konusunda çağrıda bulunarak "Cizre’de yaşananlar göz önüne gelindiğinde G20 zirvesinin Antalya’da gerçekleştirilmesini tasavvur bile edemiyorum. Ülkenin bir kısmının yandığı bir ortamda palmiye ağaçları altında rahat bir ortamda oturulacağı düşünülemez’ dedi.

Türkiye’de bir iç savaşın yaşandığını ve Erdoğan’a dünya liderleri tarafından baskı yapılması gerektiğini bildiren Özdemir, "Şu anda Türkiye’de yaşanan resim iç savaş görüntüsü. Cizre tamamıyle dış dünyaya tamamıyle kapatılmıştır. HDP ve CHP parti büroları ateşe verilmekte , gazetecilere saldırılar düzenlenmekte ve polis bunları seyretmekte. NATO üyesi bir ülke için yaşanan bu gelişmeler kabul edilemez" dedi.

Berlin’de Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye konusunda özel bir oturum gerçekleştirdi. Özdemir, oturum sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye’de şiddetin bir an önce durması gerektiğini bildirerek  "Cizre bir an önce barışa kavuşturulmalı ve insani ve tıbbi yardımların bölgeye tedarik edilmesi için gerekli zemin sağlanmalıdır. Silahlar derhal durdurulmalı ve barış süreci hayata geçirilmelidir."
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 20:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

cem bey türkiye basbakani olsun

SIRADAKİ HABER