Çeçenistan'da radikal İslamcılarla çatışma

Çok sayıda ölü var...

Çeçenistan'da radikal İslamcılarla çatışma

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti'nde radikal İslamcı militanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 3 polis hayatını kaybetti 7 militan öldürüldü.

Başkent Grozni'de (Caharkale) gece şüpheli bir aracı durdurmak isteyen polise, araçtakilerden ateş açıldı. Kimliği belirsiz saldırganların ateşi sonucu 3 polis hayatını kaybetti.

Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, sosyal medyadan, birkaç araçla hareket eden silahlı grubun şehir merkezindeki "Gazeteciler Evi"ni ele geçirdiğini duyurdu. Kadirov, militanların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonda şu ana kadar 7 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Bölgede güvenlik önlemlerinin alındığını ve operasyonu kendisinin yönettiğini kaydeden Kadirov, sivil kayıpların yaşanmaması için operasyon bitinceye kadar vatandaşların sokağa çıkmamasını istedi.

Radikal İslamcı Kafkasya Emirliği’ne bağlı yayın organı Kavkaz Center, eylemin Emir Hamzat (Aslan Butukayev) komutasındaki kişiler tarafından düzenlendiğini duyurdu.

Rusya’nın işgali altındaki Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti halkı, Rusya yanlısı Devlet Başkanı Ramzan Kadirov ve radikal İslamcı gruplar arasına sıkışmış durumda bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 12:09
YORUM EKLE