Cebbari'nin son sözleri açıklandı: Ne dua ne de bir buket...

26 yaşındaki Reyhaneh Cebbari bütün girişimlere rağmen idam edilmişti

Cebbari'nin son sözleri açıklandı: Ne dua ne de bir buket...

Kendisine cinsel istismara kalkışan eski bir istihbaratçıyı öldürmekle suçlanan 26 yaşındaki Reyhaneh Cebbari, uluslararası çağrılara karşın idam edilmişti. Cebbari'nin son dileği açıklandı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Cebbari, annesine mesajında son dileğini de iletti. Genç kadın, "Lütfen ağlama. Toprağın altında çürümek istemiyorum" ifadesini kullanarak annesinden yetkililerle görüşüp organlarını bağışlamasını istedi.

Cebbari şunları yazdı: "Lütfen mahkemeye başvur ve onlara dileğimi ilet. Ben asılır asılmaz kalbim, böbreklerim, gözlerim bağışlanabilecek tüm uzuv ve organlarımın bağışlanmasını istiyorum. Organlarımın nakledildiği kişilerden ne bir buket ne de dua bekliyorum."

İran'da sanatçıların başını çektiği pek çok grup dünyada Uluslararası Af'ın başını çektiği pek çok örgüt, ölüm cezasının bozulması ve yeniden yargılanması için kampanya yürütmüştü. Cinayet soruşturmasında pek çok soru işareti olduğu, genç kadının büyük baskı altında ifade verdiği, uzun süre avukatıyla görüştürülmediği, sonra avukatının değiştirildiği ve adil yargılanmadığına dikkat çekildi.

BM iki yıllık yargı sürecinin "kusurlarla dolu" olduğunu belirtti. Genel kanı, maktulün eski istihbaratçı olmasının yargı sürecini etkilediğiydi. İran yargısı şeriat çerçevesinde Sarbandi ailesine defalarca af çağrısı yaptı, ama aile "Cebbari doğruyu söylemeden olmaz" diyerek reddetti.

Cebbari'nin İran'ın bu yılın başından beri idam ettiği 250'den fazla kişi arasına katılması üzerine, Uluslararası Af Örgütü, "İran'ın insan hakları karnesinde kanlı bir leke, adalete hakaret" dedi.

ABD Dışişleri, "Ağır baskı altında itiraf ettirildi, yargı sürecinin adilliğiyle ilgili ciddi şüpheler var, İran uluslararası yükümlülükleri ve kendi yasaları uyarınca vatandaşlarına adil yargılama hakkı vermeli" çağrısı yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 12:56
YORUM EKLE