"Büyükelçiliklerini yeniden açmak istiyorlarsa teröristleri desteklemesinler"

Esad, Suriye ile ilişkilerini onarmak isteyen ülkelere seslendi

"Büyükelçiliklerini yeniden açmak istiyorlarsa teröristleri desteklemesinler"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, büyükelçiliklerini yeniden açmak isteyen ya da Şam ile ilişkilerini onarmak isteyen ülkelerin, silahlı muhalifleri desteklemeyi bırakması gerektiğini söyledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Konferansı’nın açılışında konuşan Esad, “Terörle ilişkilerini tamamen bırakmadıkları sürece, belirli ülkeler ne bizimle güvenlik işbirliği yapabilecek ne büyükelçiliklerini yeniden açabilecekler ne de (çatışmalardan) bir çıkış yolu bulunabilmesi konusunda bir rol üstlenebilecekler” dedi.

“Düşündükleri gibi tecrit edilmiş değiliz, kibirleri, onların böyle düşünmesine neden oluyor” diye devam eden Esad, ülkesinin, Batı’nın kendisini devirme planlarını bozmuş olmasına ve zafer belirtileri olmasına rağmen Suriye’de altı buçuk yıl önce başlayan çatışmaların hala devam ettiğini söyledi.

Öte yandan Esad, Rusya, İran ve Lübnan Hizbullahı'nın desteğinin, Suriye ordusunun savaş alanında kazanım elde etmesine ve çatışmaların yükünün azalmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Rusya’nın arabuluculuğunu yaptığı bölgesel ateşkes anlaşmalarını memnuniyetle karşıladığını da belirten Esad, bu anlaşmaların akan kanın durmasına ve muhaliflerin silahlarını bırakıp Şam tarafından affedilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump’ın, Rusya’yla üzerinde uzlaşı sağlayacağını umduğunu söylediği ‘güvenli bölgeleri’ ise eleştiren Esad, bu planın sadece teröristlerin korunmasına yardım edeceğini kaydetti.(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER