Büyükelçi 'ırkçı baskılara maruz kaldım' dedi, istifa etti

Fransa'nın Arap kökenli Andorra Büyükelçisi istifa etti...

Büyükelçi 'ırkçı baskılara maruz kaldım' dedi, istifa etti

Fransa'nın Arap kökenli Andorra Büyükelçisi "Irkçı baskılara mağruz kaldığı" iddiası ile istifa etti. İstifa mektubunu 3 Mart'ta Fransa Dışişleri Bakanlığı'na gönderen Büyükelçi Zair Kedadouche, aynı zamanda Dışişlerini "Irkçılık suçu" işlemekten mahkemeye verdi.

Mesleği çöpçülük olan bir baba ve okuması yazması olmayan bir annenin çocuğu olan büyükelçi Kedadouche ismi ve soy isminin bir handikap olarak görüldüğünü ve bu yüzden çok sık olarak etnik ayrımcılığa uğradığını söyledi.

Elinde söylediklerini ispatlayacak pek çok delil olduğunu belirten Fransız Büyükelçi, konuyu Fransız adaletine taşıdığını açıkladı.

2008 senesinde Belçika'nın Flaman bölgesinde görev yapması gerekirken, Dışişleri yetkililerinin Dışişleri Bakanına bir mektup yazarak, ismi ve soyismi "Arap" olan bir büyükelçinin, aşırı sağın kalesi sayılan ve Yahudiler'in kalabalık olarak yaşadığı Belçika'nın Anvers şehrine atanmasının sakıncalı bir durum olabileceğini, Kedadouche'un başka bir yere büyükelçi olarak gönderilmesinin daha uygun olacağını bildirdiklerini söyleyen Zair Kedadouche, adalete güvendiğini belirtti. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 09:20
YORUM EKLE