Bulgaristan'dan güzel bir örnek...

14 Şubat hem Mevlid Kandili hem Sevgililer, hem Şarapçılar Günü...

Bulgaristan'dan güzel bir örnek...

Bulgaristan Hükümetinin kararıyla Hazreti Muhammed'in doğum günü olan 14 Şubat günü ülkedeki Müslümanlar için "resmi bayram ve tatil günü" olarak kutlanacak.

Bugüne dek sadece Ramazan ve Kurban Bayramı günlerini tatil olarak kabul eden hükümet, 2011 yılı mesai ve tatil gündemini belirlerken ilk kez Mevlit Kandili gününü ülkede nüfusu 2 milyona yakın Müslümanın tatil günü olarak ilan etti.

Bulgaristan'daki başlıca dinlerin bayramlarını belirlemek üzere hükümet yetkilileri, Yüksek Adalet Mahkemesi kararı ile ülkenin Müslümanlar Yüksek Dini Şurası Başkanı olarak ilan edilen eski Başmüftü Nedim Gencev'e danışarak Bulgaristan Müslümanların dini bayram ve tatil günlerini belirlemişti.

Gencev'in önerisi üzerine alınan hükümet kararı kapsamında Bulgaristan'ın tarihinde ilk kez Mevlit Kandili ülkedeki Müslüman cemaatin "resmi bayramı" olarak ilan edildi.

Gencev, AA muhabirine yaptığı açıklamasında "Teklifimin hükümetçe kabul edilmesi üzerine ister devlet memuru olsun, isterse özel sektörde çalışsın tüm Müslümanlar yarın tatil yaparak, dini inançlarının gereğini yerine getirebilecekler. Bu uygulama gelecekte de devam edecek" dedi.

Öte yandan halkın büyük bir bölümü Ortodoks Hristiyan olan Bulgaristan'da 14 Şubat günü halk arasında halen "Sevgililer Günü" olarak kutlanıyor. Yerel Ortodoks geleneğine göre ise üzüm bağlarının kesildiği gün olarak kutlanan 14 Şubat ayrıca resmi bayram olmamakla birlikte, "Şarapçılar Günü" olarak halk arasında coşkulu bir şekilde kutlanıyor.

Haberler.com

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER