Bulgaristan Türk asimilasyonunu kınadı

Onlar da kendi tarihleriyle yüzleşiyor…

Bulgaristan Türk asimilasyonunu kınadı

Bulgaristan'da parlamento, Jivkov döneminde Türk ve Müslümanlara uygulanan asimilasyon politikasını kınadı. Parlamentoda kabul edilen bildiride suçluların cezalandırılması da istendi.

Parlamento, ülkede 1989 yılında sona eren Jivkov döneminde Müslüman ve Türklere karşı uygulanan asimilasyon kampanyasını kınayan bildiriyi kabul etti.

Bildiri Bulgaristan devletinin Türklere karşı girişilen asimilasyon kampanyasını resmi olarak kabul eden ilk belge olması açısından büyük önem taşıyor.

Eski başbakan ve Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) partisi lideri İvan Kostov’un hazırladığı bildiri oylamaya katılan 115 milletvekilinin 112’si tarafından desteklendi. 3 milletvekili ise çekimser kaldı.

SUÇLULARIN CEZALANDIRILMASI İSTENDİ
Bildiride, asimilasyon kampanyasından sorumlu kişilerin sanık olduğu ve 20 yıldır sürüncemede bırakılan davanın yeniden ele alınması ve suçluların cezalandırılması da talep ediliyor.

İvan Kostov, yüzlerce Bulgaristan Türkü ve Müslümanın hayatını kaybettiği asimilasyon kampanyasının Jivkov döneminde “Yeniden Doğuş Süreci” olarak adlandırıldığını hatırlatarak “Bulgaristan Müslümanların Zorla Asimilasyonunu Kınama Bildirisi” olan belgenin parlamentonun tüm siyasi güçleri tarafından desteklenmesi gereken bir belge olduğunu söyledi.

JİVKOV'UN ASİMİLASYON POLİTİKASI

Bulgaristan'da Todor Jivkov yönetimi altında Türk azınlığa yönelik ilk asimilasyon programı 1984 yılında başladı. Türkler zorla "Bulgarlaştırılma"ya başlandı. Türklere ve yaşadıkları yerleşim birimlerine Bulgar isimler verildi. Türkleri artık milli bir azınlık olarak tanımadığını açıklayan Jivkov hükümeti, Türkçe isimleri yasakladı. Jivkov'un asimilasyon politikasından yaklaşık 1.5 milyon insan mağdur edildi.

310 BİN KİŞİ TÜRKİYE'YE GELDİ
1989'de toplam 310 bin Türk, Jivkov yönetiminin asimilasyon kampanyaları sonucunda Bulgaristan'ı terk etmek zorunda kaldı.

Bugün Bulgaristan'da yaklaşık 800 bin Türk yaşıyor. Türkiye'de yaşayan ve Bulgaristan'dan göç etmek zorunda kalanlara kimlikleri Sofya tarafından iade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER