Bu ülkede sevişmek yasak

Uganda'da Cumhurbaşkanı,fiziksel teması kesme çağrısı yaptı...

 Bu ülkede sevişmek yasak
Üç hafta önce başlayan ve biri başkent Kampala'da olmak üzere 14 kişinin ölümüne neden olan Ebola'ya kısa vadede çözüm bulmanın zor olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, vatandaşlarına el sıkışmama, öpüşmeme ve seks yapmama tavsiyesinde bulundu. Museveni aynı zamanda, bu virüse yakalanıp ölenler olursa, cesetlerinin gömülmek yerine, tetkikler için ilgili kurumlara ulaştırılmasını salık verdi.

Ugandalı yetkililer bugünlerde harıl harıl, Ebola nedeniyle ölenlerle yakın zamana kadar temas eden kişileri bulmaya çalışıyor. Virüs kapan ya da kaptığından şüphelenilen kişiler hemen karantina altına alınıyor. Bu arada Kampala'daki en önemli devlet hastanesi Mulago'da yedi doktor ve 13 sağlık görevlisi, içlerinden iki tanesinin Ebola'ya yakalanması nedeniyle karantinaya alındı.

Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, Ebola açıklamasını, tüm vatandaşlarına "iyi şanslar" dileyerek bitirdi. 

Doğu Afrika ülkesi Uganda, geçtiğimiz 12 yıl içerisinde üç kez Ebola salgını yaşadı. Bunlardan en ağırı, 425 kişinin öldüğü 2000 yılındaki salgın olmuştu. Tıp dünyası bugüne dek, Ebola'yı önleyecek bir aşı üretemedi.
(Hürriyet)
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER