Brezilya’da yaşam savunucusu Marielle Franco'ya silahlı saldırı

Franco, 2016 yılında en yüksek beşinci oyu alarak konsey üyesi seçilmişti

Brezilya’da yaşam savunucusu Marielle Franco'ya silahlı saldırı

Brezilya’da şehir konsey üyesi Marielle Franco’ya silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu Franco ve arabayı kullanan Anderson Pedro Gomes yaşamını yitirdi.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yaşam savunucusu ve şehir konseyi üyesi Marielle Franco, aracındayken vurularak öldürüldü.

Silahlı saldırı sonucunda Franco’nun yanı sıra aracı kullanan Anderson Pedro Gomes’in de yaşamını yitirdiği açıklanırken, arka koltukta oturmakta olan basın görevlisinin yaralandığı, ancak hayati tehlikesi olmadığı belirtildi.

The Guardian’ın haberine göre yetkililer saldırının hedefinde Marielle Franco’nun olduğunu söyledi.

PSOL (Sosyalizm ve Özgürlük Partisi-Brezilya), Rio de Janeiro şehir konseyi üyesi Marielle Franco’nun öldürülmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Yeni Yol’un tercüme ettiği açıklamaya göre PSOL, Franco’nun öldürülmesinden üzüntü duyduklarını belirterek, “Politik bir cinayet, yani bir infaz olasılığını göz ardı edemeyiz” dedi.

PSOL, cinayetin titizlikle incelenmesi çağrısında da bulundu.

BİNLERCE KİŞİ SOKAĞA ÇIKTI

Telesur’un haberine göre yaşam savunucusu Marielle Franco’nun öldürülmesinin ardından Brezilya’da halklar ülke genelinde sokağa çıktı.

38 yaşındaki yaşam savunucusu ve şehir konsey üyesi Franco, 2016 yılında en yüksek beşinci oyu alarak konsey üyesi seçilmişti.

Telesur’un haberine göre Maré Favelasından olan Franco, ülkede önde gelen yaşam savunucularındandı.

Franco, Twitter üzerinden geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada polis şiddetini şu sözlerle eleştirmişti:

“Polise atfedilebilecek genç bir erkek cinayeti daha. Matheus Melo öldürüldüğünde kiliseden çıkıyordu. Bu savaşın sona ermesi için daha kaç kişi ölmek zorunda?”

Kaynak: Gazete Karınca

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER