Brezilya'da eylemlere bir milyon kişi katıldı

Ülkedeki isyan büyüyor...

Brezilya'da eylemlere bir milyon kişi katıldı

Brezilya'nın 100 kadar kentinde düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerine bir milyondan fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

Birçok yerde şiddet olaylarının yaşandığı ve Sao Paolo'da bir kişinin aracını barikata sürmesi üzerine 18 yaşındaki bir kişinin öldüğü bildiriliyor.

Ülkedeki gösteriler toplu taşıma ücretleri zammını ve 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaları protesto amaçlı başlamış ancak hükümet karşıtı gösterilere evirilmişti.

Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, gösteriler nedeniyle Japonya'ya yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kaldı. Bunun ise bunun durumun ciddiyetine dair bir işaret olduğu söyleniyor. Rousseff, Cuma günü bakanlar kurulunu toplayarak ülkede yaşanan krizi görüşecek.

Rio de Janeiro'da çevik kuvvet polisinin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale ettiği belirtiliyor.

Televizyonlarda yayınlanan görüntülerde, birçok esnafın dükkânlarını korumak için vitrinlerini tahta plakalarla kapladığı ancak buna rağmen yağmacılık olaylarının devam ettiği görülüyor.

Protestolar 2 Haziran'da Sao Paulo'da otobüs ücretlerine yapılan zamla başladı.

Bilet fiyatı 3 realden 3,20 reale çıkarılmıştı.

Protestoları tetikleyen toplu taşım ücreti zammının iptal edilmesi eylemleri dindirmiyor.

Eylemlerin ülkede son 20 yıldır görülen en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.

Yetkililer bu zammın enflasyon oranının altında olduğunu söylüyor.

Brezilyalılar 1992 yılında Cumhurbaşkanı Fernando Collor de Mello'nun yargılanması talebiyle büyük protesto gösterileri düzenlemişti.

Brezilya 21 yıl diktatörlük altında yönetildikten sonra 1985 yılında demokrasiye geçmişti.

Brezilya'nın en büyük kenti olan Sao Paulo'da protestoları kızıştıran bir diğer unsur da, polisin daha önceki, özellikle de geçen Perşembe günkü protesto eylemleri sırasında uyguladığı taktiğe duyulan tepki oldu.(BBC TÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 14:19
YORUM EKLE