Brezilya'da 10 yaşındaki çocuğun polis kurşunuyla ölmesi halkı sokaklara döktü

10 yaşındaki çocuk polis kurşunuyla öldü, Rio de Janeiro’da sokaklar karıştı

Brezilya'da 10 yaşındaki çocuğun polis kurşunuyla ölmesi halkı sokaklara döktü

Rio de Janeiro'da polisin bir favelaya yaptığı operasyon sırasında 10 yaşındaki Eduardo de Jesus Ferreira polis kurşunuyla hayatını kaybetti. Polis bir grubun kendine ateş açtığını ileri sürdü ancak çocuğun ailesi ise bu iddiayı reddetti.

Türkiye'de son dönemde yaşanan Berkin Elvan, Nihat Kazanhan gibi olayları akla getiren olayın ardından göstericiler Complexo do Alemão’da sokaklara döküldü. Göstericilere karşı polis, göz yaşartıcı gaz kullandı.

Globo gazetesine bir demeç veren anne Terezinha Maria de Jesus, oğlunun uyuşturucu tacirleriyle hiçbir ilgisi olmadığını ve herhangi bir “çatışmanın” da yaşanmadığını söyledi. Terezinha Maria de Jesus, oğlunun evin kapısının önündeyken polisin tek bir atışıyla öldürüldüğünü söyledi.

Operasyonun düzenlendiği yoksul mahallesi “Complexo do Alemao” sakinleri polis operasyonunu protesto etti. Yaklaşık 300 kişilik bir grup favelaya giren sokaklarından birini kapattı.

Görgü tanıklarına göre barışçıl olan gösteriye polis biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler polise taş atarak karşılık verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 23:13
YORUM EKLE