BM: Suriye’de çözüm bir kişiye bağlanmamalı

Uluslararası Suriye Destek Grubu 18 Aralık Cuma New York’ta toplanacak

BM: Suriye’de çözüm bir kişiye bağlanmamalı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'deki krizin çözümüne ilişkin sürecin Devlet Başkanı Beşar Esad'ın konumuna bağlanmaması gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, 2015 yılını ve güncel konuları değerlendirmek için geleneksel yılsonu basın toplantısı düzenledi.

BM Genel Sekreteri, basın toplantısında, 2015’in BM’nin tarihine geçecek bir yıl olduğunu ve birçok alanda iyi temeller atıldığını söyledi.

İklim değişikliği konusunda, Paris’te varılan anlaşmanın bir dönüm noktası olduğuna değinen Ban Ki-mun, “BM, dünyanın şiddetle gereksinim duymayı mesajları vermeyi sürdürüyor” dedi.

BM’nin yaptığı çalışma ve etkinlikleri anlatan BM Genel Sekreteri, Suriye konusunun Ortadoğu ve dünya için kanayan bir yara olduğunu belirtirken, iç savaşı sona erdirme çabası gösteren uluslararası toplumun Suriye’de yaşanan krize politik bir çözüm bulabilmek için yeniden bir girişim başlattığını söyledi.

Ban, ‘Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun New York’ta Cuma günü toplanacağını, Güvenlik Konseyi’nin de Suriye konusunu ele alacağını ifade etti.

Ban, “Suriye sorununu çözebilmek ve kanayan yarayı kapatabilmek için tüm ülkede Ocak ayında başlayacak bir ateşkes, siyasi çözümün sağlanması için de diplomatik görüşme sürecini yeniden canlandırmak istiyoruz” dedi.

Ban Ki-mu, Suriye’nin geleceğiyle ilgili kararları Suriye halkının vermesi gerektiğini vurgulayarak, ülkede yaşanan krizin çözümünün, bir kişiye bağlanmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Suriye’de sağlanacak ateşkesin ülkede siyasi çözümün sağlanmasına yarayacağını, insanı yardım kuruluşlarının Suriyelilere yardım götürmesine kolaylaştıracağının altını çizen Ban, Suriye’de 13 milyon kişinin insani yardım beklemekte olduğuna dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, uygulanacak ateşkesin IŞİD denetiminde olmayan bölgelerde uygulanabileceğini ve olabildiğince geniş bir alanı kapsaması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER