BM Suriye Komisyonu üyesinden istifa: Savaşı bitirmek üzerine bir siyasi istek yok

Suriye’de altı buçuk yıldır süren savaş devam ederken, ‘savaş suçları’ saptanıyor

BM Suriye Komisyonu üyesinden istifa: Savaşı bitirmek üzerine bir siyasi istek yok

BM Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu üyesi Carla Del Ponte, Haziran’da sinyallerini verdiği istifasını gerçekleştirdiğini açıkladı.

Gazete Karınca’nın haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) komisyonlarında çalışan ve eski İsviçre Başsavcısı olan Carla Del Ponte, 2012’den bu yana üç kişilik bir ekiple birlikte Suriye İç Savaşı’nı gözlemliyor, kimyasal silah saldırılarını, Ezidi Soykırımı’nı, kuşatma taktiklerini ve yardım konvoylarına düzenlenen bombalı saldırıları kayıt altına alıyordu.

‘SAVAŞI BİTİRMEK İÇİN SİYASİ İSTEKLERİ YOK’

İsviçre Ulusal Haber Ajansı’na göre Del Ponte, Locarno Film Festivali’ndeki bir panel esnasında istifasının sebebini şöyle açıkladı:

Suriye’de başka aktörler tarafından savaşı bitirmek üzerine hiçbir siyasi isteklilik gözlemleyemediğim pozisyonumdan istifa ediyorum. Ben burada sadece bir ‘mazaret’im. Güvenlik Konseyi hiçbir şey yapmadığı sürece benim hiç gücüm yok. Güçsüzüz. Suriye’de adalet diye bir şey yok. Benim istifam bu adaletsizliğe maruz kalanlara yardım edilmesi için bir çağrıdır.

NE OLMUŞTU?

Suriye’de altı buçuk yıldır süren savaş devam ederken, ‘savaş suçları’ saptanıyor.

Fakat bunları yargılayan bir mahkeme bulunmuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Hague Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne intikal ettirmiyor.

Daha önce de Ruanda ve Yugoslavya’da ‘savaş suçları’nı araştıran Del Ponte, Mayıs 2013’te Suriyeli silahlı grupların yüksek ihtimalle sarin gazı kullandığını açıklamıştı. 2015’te, barış anlaşması sağlansa ve iktidarda kalsa da ‘adaletin er geç Suriye Başkanı Beşar Esad’ı yakalayacağını’ söylemişti.

Bu yılın başında komisyonun Suriye hükümeti hava aracının insani yardım taşıyan konvoyları vurduğunu kaydetmesinin ardından Del Ponte, ‘faillerin adalet önüne getirilememesi ile ilgili hayal kırıklığına uğradığını’ belirtmişti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER