BM, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı kabul etti

ABD, İngiltere ve Fransa ortak açıklama yaparak, karara tepki gösterdi

BM, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı kabul etti

ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin gibi BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin boykot ettiği müzakereler sonucu ortaya çıkan nükleer silahları yasaklayan tasarı, 122 ülkenin desteğiyle kabul edildi.

Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, BM'de nükleer silah sahibi ülkelerin boykotuna rağmen, 122 ülkenin desteğiyle kabul edildi. 

Tasarıya sadece Hollanda karşı oy verirken, Singapur çekimser kaldı. Oylamaya aralarında Rusya, ABD, İngiltere, Çin, Hindistan, Pakistan, Türkiye, İran, İsrail, Fransa, Almanya, Yunanistan, Japonya ve İtalya'nın da olduğu 69 ülke katılmadı.

ORTAK AÇIKLAMA: ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

Tasarının kabulünün ardından ABD, İngiltere ve Fransa ortak açıklama yaparak, karara tepki gösterdi.

Anlaşma metninin müzakerelerine katılmadıklarını belirten üç ülkenin açıklamasında, "Anlaşmayı ne imzalamaya ne onaylamaya ne de gelecekte katılmaya niyetimiz yok. Bu nedenle ülkelerimizin nükleer silah konusundaki yasal yükümlülükleri değişmeyecektir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, anlaşmanın güvenlik ve caydırıcılık konusuna değinmediği, Kuzey Kore'nin nükleer programının nasıl engelleneceğine ilişkin çözüm de üretmediği savunuldu
 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 21:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER