BM misyonunun süresi uzadı

300 silahsız askerî gözlemciden ülkedeki geçiş sürecine yardımcı olmaları istendi…

BM misyonunun süresi uzadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye’deki gözlemci misyonunun süresini 30 gün uzatmaya oy birliğiyle karar verdi.

 

Alınan kararda Suriye'de bulunan 300 silahsız askerî gözlemciden ülkedeki geçiş sürecine yardımcı olmaları istendi. Rejimle isyancılar arasında 17 aydır süren çatışmalara siyasi bir çözüm bulunamadığı takdirde ise gözlemcilerin ülkeden çıkmaları benimsendi.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Güvenlik Konseyi ülkede ağır silahların kullanılmasından vazgeçildiği ve şiddetin azaldığını kabul ettiği takdirde gözlemci misyonunun yenilenmesi öngörüldü.

 

İngiltere tarafından sunulan karar taslağı ile ilgili olarak Rusya önce veto edeceğini açıklamıştı ancak taslakta değişiklikler yapılması üzerine veto yetkisini bu kez kullanmadı.

 

Suriye'deki gözlemci misyonunun görevi "tüm taraflarca ateşkese uyulduğunu gözlemek, 6 maddelik Annan Planı'nın tam olarak uygulanmasını izlemek ve desteklemek" olarak tarif edilmişti.

 

BREZİLYA DİPLOMATLARINI ÇEKİYOR

Öte yandan Brezilya hükümeti ülkedeki diplomatlarını geri çekme kararı aldı. Brezilya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Brezilya hükümeti kötüleşen güvenlik durumunu mütemadiyen takip etmektedir ve diplomatlarını geçici olarak çekmeye karar vermiştir” denildi. Diplomatların Lübnan’ın başkenti Beyrut’a çekileceği kaydedildi.

 

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 19:23
YORUM EKLE