BM: IŞİD tehdidi yeniden büyüyor

BM Terörle Mücadele Birimi Direktörü Vladimir Voronkov, IŞİD’in 2020'nin ikinci yarısında yeniden toplanma ve faaliyetlerini canlandırma çabalarının hız kazandığına dikkati çekti.

BM: IŞİD tehdidi yeniden büyüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Terörle Mücadele Birimi Direktörü Vladimir Voronkov, IŞİD’in uluslararası barış ve güvenlik tehditlerine ilişkin 12'nci raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sundu. 

IŞİD’in 2020'nin ikinci yarısında yeniden toplanma ve faaliyetlerini canlandırma çabalarının hız kazandığına dikkati çeken Voronkov, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik IŞİD tehdidinin arttığı uyarısında bulundu.

IŞİD’in Irak ve Suriye ile diğer çatışma bölgelerinde, Covid-19 salgınının yarattığı karmaşadan istifade ettiğini belirten Voronkov, IŞİD’in 2021 yılında dünyanın farklı yerlerinde saldırılar düzenleme kapasitesini yeniden kazanabileceği uyarısında da bulundu. 

Voronkov, özellikle gençlerin salgın nedeniyle evde internette daha fazla zaman geçirmeye başladığına ve bu durumun, bazı ülkelerde ani saldırılara yol açabileceğine dikkati çekti. 

Suriye ve Irak'ta hala 10 bin civarında IŞİD’linin bulunduğunu vurgulayan Voronkov,  IŞİD ile bağlantılı örgütlerin Batı Afrika'da geçen yılın sonlarına doğru saldılar düzenlediği, örgütün Orta Afrika'da güçlenmeye başladığı, Afganistan'da 2 binden fazla üyesi olduğu ve Güneydoğu Asya'da da gücünü koruduğunu ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 19:18

YORUM EKLE
YORUMLAR
yersen
yersen - 6 ay Önce

bu kapitalistler bir operasyon yapacaksa kendilerini ya radikal islamcı gösteriyorla ya da aşırı solcu kominist neden onların imajını mahvedip suçu kendilerinde bırakmamak

SIRADAKİ HABER