BM: Halep'te hükümet yanlısı güçler katliam yapıyor

Suriye ordusu, 2012 yılından bu yana muhaliflerin elinde olan Doğu Halep'in yüzde 90'ından fazlasını ele geçirdi

BM: Halep'te hükümet yanlısı güçler katliam yapıyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi, Suriye'de hükümet yanlısı güçlerin Doğu Halep'te ev baskınları düzenleyerek, kadın ve çocuklar da dahil sivilleri öldürdüklerini açıkladı.

Yapılan açıklamada, dört bölgede en az 82 sivilin görüldükleri yerde vurularak öldürüldüğünü gösteren güvenilir kanıtlar olduğu belirtildi. Bu kişilerin 11'inin kadın, 13'ünün ise çocuk olduğu kaydedildi.

BM İnsan Hakları Ofisi Sözcü Rupert Colville, "Halep'te insanlık tamamen eridi" dedi.

Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov ise "Görünüşe göre, Sayın Egeland'ın Halep'te olan bitenden haberi yok." dedi.

Suriye yönetimi, Kasım ayında Rusya'nın da havadan desteğiyle Halep'i silahlı muhalif grupların elinden almak için bir kara harekatı başlatmıştı.
Harekata, Hizbullah ve İranlı milisler de destek veriyor.
 
'KATLİAMDAN YABANCI MİLİSLER SORUMLU'
 
BM'nin insani durumlardan sorumlu yetkilisi Jan Egeland da yaptığı açıklamada, ellerine silahsız sivillerin katliama maruz kaldıklarına ilişkin ayrıntılı raporlar ulaştığını bildirdi ve bu katliamlardan "yabancı milisleri" sorumlu tuttu.
 
RUSYA’DAN YALANLAMA
 

Konuyla ilgili olarak BBC'nin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov ise "Görünüşe göre, Sayın Egeland'ın Halep'te olan bitenden haberi yok. Şayet haberi olsaydı, aslında dikkatini terörist gruplar tarafından işlenen katliamlara yöneltirdi" dedi.
 
RUSYA: YARISI ÇOCUK, 8 BİN SİVİL HALEP’DEN AYRILDI
 
Yoğun hava desteğiyle birlikte ilerleyen Suriye ordusu ve destekçisi silahlı gruplar, 2012 yılından bu yana muhaliflerin elinde olan Doğu Halep'in yüzde 90'ından fazlasını ele geçirdi.
 
Suriye ordusundan bir kaynak bugün yaptığı açıklamada, dün itibariyle silahlı muhalif grupların tüm savunma hatlarının çöktüğünü ve Kuveyk Nehri'nin batısındaki birkaç semte sıkıştıklarını söyledi.
 
Halep'in doğusunda muhalif grupların elinde bulunan bölgenin tamamının ele geçirilmesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iç savaşın başlamasından bu yana muharebe alanında elde ettiği en önemli zafer olacak.
Kentin Suriye yönetiminin elindeki bölgelerinde sabaha kadar kutlama gösterileri düzenlendi.
 
Rusya Savunma Bakanlığı'nın Hmeimin hava üssündeki merkezinden gönderilen günlük bültende, son 24 saat içerisinde yarısı çocuk, yaklaşık 8 bin sivilin Doğu Halep'ten ayrıldığı belirtildi.
 
(Kaynak: BBC)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 17:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER