BM: Boko Haram bir yılda 8 binden fazla kişiyi öldürdü

Birleşmiş Milletler, 2014'ten 2015'in başına kadar Boko Haram'ın kaç kişiyi katlettiğini açıkladı

BM: Boko Haram bir yılda 8 binden fazla kişiyi öldürdü

Birleşmiş Milletler, Nijerya’nın kuzeyinde ve sınır komşusu olan Çad, Kamerun ve Nijer’de Boko Haram’ın, 2014’ün başından beri 7 bin 300 kişiyi, 2015’in başından bu yana ise 1000 kişiyi katlettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Nijerya’nın kuzeyinde ve sınır komşusu olan Çad, Kamerun ve Nijer’de etkili olan Boko Haram’ın, 2014’ün başından beri 7 bin 300 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

İMC TV'de yer alan habere göre, BM İnsani İşler sorumlusu Kyung-wha Kang, Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyine yaptığı açıklamada ayrıca, Boko Haram’ın 2015’in başından bu yana 1000 sivili öldürdüğü belirtildi.

Kang konuşmasında, Boko Haram’ın etkili olduğu bölgelerde cinsel istismar, çocuk ticareti, etnik soykırım gibi ağır insanlık suçlarını işlendiğini, bu bölgelerde 300 okulun yıkıldığını sağlık sisteminin ise sadece yüzde 40’ının işlevsel olduğunu ifade etti.

BM Afrika Özel Temsilcisi Mohamed Ibn Chambas da Güvenlik Konseyi’ne yaptığı konuşmasında, Nijerya, Nijer, Çad ve Kamerun askerlerinden oluşan özel birliklerin de ele geçirdikleri yerlerde insan hakları ihlalleri yaptıkları uyarısında bulundu.

Chambas, Boko Haram’ın IŞİD’e bağlılık yemini etmesinin ya bir tanınma faaliyeti ya da DAİŞ’in imkanlarından faydalanma çabası olduğunu belirtti. Chambas, Boko Haram’ın DAİŞ’e bağlılık yemini ederek, ajandasının Nijerya ile sınırlı olmadığını göstermeye çalıştığını söyledi.

BOKO HARAM 

2002’de kurulan Boko Haram 2009’da İslam devleti kurmak için Nijerya’da silahlı eylemlere başladı.

Örgütün liderliğini Ebubekir Şekau yapıyor. 25 Eylül 2014’te Nijerya ordusu, Boko Haram lideri “Ebubekir Şekau’ymuş gibi davranan Muhammed Beşir adlı kişinin” öldürüldüğünü açıkladı.

Nijerya güvenlik güçleri, Temmuz 2009 ve Haziran 2013’te de Şekau’nun öldürüldüğünü açıklamıştı. Ayrıca 2014 başında Nijerya Gizli Servisi’nden Marilyn Ogar “gerçek Şekau’nun” öldürüldüğünü açıklamıştı. Bir başka iddiaya göre ise Şekau 2003’te öldürülmüş, o zamandan beri onun ismini kullanarak başka kişiler örgüte liderlik yapıyordu.

Örgüt Nisan 2014’te 230’a yakın kız öğrenciyi kaçırdı.

Örgüt, geçen yıl ülkenin kuzeydoğusundaki birçok köy ve kasabada egemenlik sağladı.

Saldırılar 1,5 milyon insanı yerinden etti, geçen yıl 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Örgütün saldırılarından 3 milyon kişinin etkilendiğini tahmin ediliyor.

Örgüt, ülkenin kuzeydoğusundaki Baga kentinde 7 Ocak 2015 günü gerçekleştirdiği saldırıda kentteki binaların çoğu yandı, 10 binden fazla insan Çad’a kaçtı, ölü sayısı kesin olarak bilinmiyor.

Baga şehri Boko Haram’a karşı mücadele için stratejik öneme de sahipti. Nijerya, Çad ve Nijer’in oluşturduğu askeri koalisyonun birlikleri burada bulunuyorlardı. Ancak saldırıların başladığı sırada bölgede sadece Nijerya askerlerinin olduğu tahmin ediliyor.

Üç ülkenin 1998’de oluşturduğu koalisyonun o dönemdeki amacı Çad nehrindeki kaçakçılık faaliyetlerini engellemekti. Ancak Boko Haram’ın güçlenmesiyle birlikte koalisyon da örgütü hedef almaya başlamıştı.

Boko Haram saldırıların yoğunlaştığı Borno dahil toplam üç eyalette 2013’ten bu yana olağanüstü hal uygulaması var.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 11:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER