‘Binlerce atom bombası olan yüzsüzler’

Ahmedinejad, “İran halkı akıllıdır ve sizlerin 20 bin atom bombası karşısında 2 tane atom bombası yapmaz'' dedi.

‘Binlerce atom bombası olan yüzsüzler’

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili suçlamaları reddederek, ahlaklı ve kültürlü bir milletin atom bombasına ihtiyacı olmadığını söyledi.

TAHRAN - Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, yurt içi gezileri kapsamında gittiği ''Çahar Mahal-Bahtiyar'' adlı eyalette halka hitaben yaptığı konuşmada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili raporu ile Batılı ülkelerin terörizm ve atom bombası konularındaki suçlamalarına değindi.

Devlet televizyonunun canlı verdiği konuşmada kalabalık bir gruba hitap eden Ahmedinejad, atom bombasına ihtiyaç duymadıklarını yineledi ve bu yöndeki suçlamaları reddetti. Ahmedinejad, ABD, İsrail ve bazı Batılı ülkelere hitaben, ''Sizler de biliyorsunuz ki İran halkı akıllıdır ve sizlerin 20 bin atom bombası karşısında 2 tane atom bombası yapmaz'' ifadesini kullandı.

Binlerce atom bombası olanların, her gün yenilerini yapanların İran'ı atom bombası yapmakla suçlamasını ''yüzsüzlük'' olarak değerlendiren Ahmedinejad, ''Ahlaklı ve kültürlü bir milletin atom bombasına ihtiyacı olmaz'' dedi.

Ahmedinejad, terörizme Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, milletvekilleri ve vatandaşlarını kurban veren bir ülkenin terörizme destek vermekle suçlanmasını ''hayasızlık'' olarak tanımladı.

İran'ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili UAEK raporunun ABD'nin temelsiz iddialarına dayandığını belirten Ahmedinejad, kurumun başkanı Yukiya Amano'ya hitaben, ''Ne diye kendinizin ve kurumun onurunu ABD'nin asılsız iddialarına feda ediyorsunuz?'' diye sordu.

YORUM EKLE