Bild: Sığınmacı kız çocukları Almanya’ya gelmeden evlendiriliyor

Almanya'da yayımlanan Bild gazetesi, sığınmacı sayısındaki artışla birlikte çocuk yaşta zorla evlendirmelerin Almanya'da da tartışılmaya başlandığını aktardı

Bild: Sığınmacı kız çocukları Almanya’ya gelmeden evlendiriliyor
Sığınmacıların gelmesinin artmasıyla birlikte 'çocuk yaşta evlendirme' tartışmaları Almanya'ya da taşındı. Yetkililer çocuk yaştaki evlilerin sayısındaki artışa karşı harekete geçti.

Bild gazetesinin haberine göre; Almanya makamları ülkeye gelen yüz binlerce sığınmacının yanı sıra bunlar arasındaki henüz reşit olamayan yüzlerce kişinin evliliğini de kayıt altına aldı. 

Haberde, reşit olmayan genç kızlar Almanya'ya yolculukları öncesinde evlendirildi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK 550 KİŞİ EVLENDİRİLDİ 

Eyaletlerden gelen ve Adalet Bakanlığı Konferansı verilerine dayanan rakamlara göre Alman makamları nisan ayının sonuna kadar Bavyera eyaletinde 16 yaşından küçük 161 ve 18 yaşından küçük 550 kişinin evliliğini kayıtlara geçirdi.

Baden Württemberg eyaletinde reşit olmayan 117 kişinin evliliği kayıtlara geçirilirken, Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Arnsberg bölge idaresinin verilerine göre en az 188 reşit olmayan mültecinin evli olduğu tespit edildi. 

Kayıtlara göre Almanya’ya gelmeden önce kıyılan bu nikâhların çok büyük bir bölümü reşit olmayan genç kızlar ve reşit erkekler arasında yapıldı.

Gazetenin haberine göre, gelişmeler ışığında Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Adalet Bakanı Thomas Kutschaty’nin önerisiyle Almanya'da evlilik yaşının istisnasız olarak 18'e yükseltilmesi gündemde.

Almanya'da evlenmek için 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranıyor.

EVLİLİKLER ALMANYA'DA GEÇERLİ Mİ?

Açıklığa kavuşturulması gereken konu ise Almanya hukukuna göre gereken evlilik yaşının sağlanmaması halinde yurt dışında gerçekleşmiş evliliklerin Almanya'da tanınıp tanınmayacağı.

Hristiyan Birlik Partileri Siyaset Hukuku Sözcüsü Elisabeth Winkelmeier-Becker "reşit olmayan genç kızlar ve çoğu reşit olan erkekler arasında yapılmış evliliklerin sayısında bir artış kaydedildiğini" doğruladı. Winkelmeier-Becker "Almanya'da reşit biriyle 14 yaşındaki bir çocuğun evlenmesi kesinlikle kabul edilemez. Devletin reşit olmayan mültecilere için de uygulaması gereken bir koruma işlevi mevcut" şeklinde konuştu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 23:56
YORUM EKLE