Beyrut'ta patlama: Onlarca kişi hayatını kaybetti, binlerce yaralı var

Güvenlik yetkilileri, patlamanın bir süre önce el koyulmuş patlayıcılardan kaynaklandığını belirtti

Beyrut'ta patlama: Onlarca kişi hayatını kaybetti, binlerce yaralı var

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük bir patlama meydana geldi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, patlamaya, altı yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan Salı gecesi yaptığı açıklamada, patlamada 78 kişinin öldüğünü, 4 binden fazla kişinin ise yaralandığını belirtti.

Lübnan'daki Kızılhaç Genel Müdürü George Kettani yerel basına yaptığı açıklamalarda "Büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Her yerde yaralılar ve ölüler var" dedi. Kentte kan bağışı çağrısı yapıldı.

Arama kurtarma ekipleri enkazlardaki çalışmalarına devam ediyor ve ölü sayısının artabileceği ifade ediliyor.

PATLAMA ANINDA NELER YAŞANDI?

Beyrut'taki patlama, yerel saatle 18.00 sularında meydana geldi.

BBC muhabiri Rami Ruhayem, 10 kilometre uzaklıkta deprem gibi hissedildiğini söylediği patlama anı için "Hayatımda bu kadar yüksek bir ses duymadım" dedi.

Lübnan medyasında çok sayıda kişinin yıkılan binaların enkazının altında kaldığı ifade ediliyor. Ajanslar ile haber kanallarının bölgeden geçtiği görüntülerde ise arabaların ve binaların büyük hasar gördüğü görülüyor.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir görgü tanığı "Buradaki binaların hepsi yıkıldı. Karanlıkta cam ve enkazın üzerinde yürüyoruz" dedi.

Beyrut'taki hastanelerin tamamen dolduğu da aktarılıyor.

Patlama, Beyrut'tan 240 kilometre uzaklıktaki Kıbrıs Adası'nda dahi hissedildi. Eski BBC muhabiri, TV sunucusu Emilia Papadopoulos patlamayı, Kıbrıs'ın Limasol kentinde hissettiklerini, evlerin pencerelerinin titrediğini söyledi.

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Beyrut'u bir "afet bölgesi" ilan etti ve Çarşamba günü toplanacak Kabine'ye, olağanüstü hal ilan etme tavsiyesinde bulundu.

GÖRGÜ TANIKLARI NELER ANLATIYOR?

AFP'nin bölgedeki muhabiri, Beyrut'un ticaret bölgesi olan ve iş yerlerinin yoğun olduğu Hamra'daki tüm binaların dış cephelerindeki camların kırıldığını aktardı.

BBC'ye konuşan Lübnan'daki Refik Hariri Üniversite Hastanesi Müdürü Dr. Firass Abiad, yaralıların çoğunun cam kırıklarından yaralandığını söyledi.

Abiad, patlamanın hasarı nedeniyle iki hastanenin tahliye edilmesi gerektiğini, oradaki hastaların da nakledildiğini söyledi.

Patlamanın şiddetiyle arabalar takla attı, trafik tabelaları yerinden söküldü.

AFP'ye konuşan emekli öğretmen Makrouhie Yergenian, patlamayı bir "nükleer patlamaya" benzetti.

Liman yakınlarında yaşayan ve 70'li yaşlarının ortasında bulunan Yergenian, "Bugüne kadar görmediğim şey kalmamıştı, ama 1975-1990 arasındaki iç savaşta bile böyle bir şey yaşamamıştım" dedi.

Patlama, kilometrelerce ötedeki sokaklarda bile hasara yol açtı.

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı ise bölgedeki binaların balkonlarının, patlamanın etkisiyle yıkıldığını anlattı.

LÜBNAN HÜKÜMETİ HANGİ ADIMLARI ATIYOR?

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun da olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Lübnan'da Bakanlar Kurulu'nun bugün toplanarak iki haftalık bir olağanüstü hal ilan etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Aoun ayrıca hükümetin 66 milyon dolarlık acil durum fonunu da devreye sokacağını açıkladı.

Lübnan Başbakanı Hassan Diab, patlamanın sorumlularından hesap sorulacağını söyledi.

Diab, "ulusal bir felaket" olarak nitelediği patlamanın ardından "Dost ve kardeş ülkelere acil çağrıda bulunuyorum: Lübnan'ın yanında olun ve derin yaralarımızı iyileştirmemize yardım edin" dedi.

Lübnan'daki en güçlü siyasal hareketler arasında yer alan Hizbullah örgütü, patlamanın ardından "ulusal birlik" çağrısında bulundu:

"Bu trajik felaket, eşi benzeri görülmemiş bir yıkıma yol açtı. Şimdi tüm Lübnan halkının, politik güçlerin ve ulusal aktörlerin dayanışma ve birlik zamanı."

ABD Başkanı Trump, patlama için "Bir saldırıya benziyor" dedi. ABD ordusundan generallerle buluştuğunu ve onların da kendisine bu yönde bilgi verdiğini söyleyen Trump, "Bir tür bombaydı" dedi.

Güvenlik yetkilileri, patlamanın bir süre önce el koyulmuş patlayıcılardan kaynaklandığını belirtti.

TÜRKİYE DAHİL BİRÇOK ÜLKE YARDIM TEKLİFİNDE BULUNDU

Patlamanın ardından aralarında Türkiye, İngiltere ve Fransa'nın da bulunduğu çok sayıda ülkeden siyasetçi geçmiş olsun mesajları paylaştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki Türk vatandaşının hafif yaralandığını ve durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Lübnan'a yardım teklif eden ülkeler arasında Türkiye ve İsrail de yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altın, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tekliflerinden ötürü teşekkür ettiğini yazdı.

Birleşmiş Milletler, limanda demirli olan bir BM gemisinin patlamada hasar gördüğünü, mürettebatın bir kısmının ağır yaralı olduğunu açıkladı.

Almanya da Lübnan Büyükelçiliği görevlilerinden bazılarının yaralandığını duyurdu.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 17:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER