Beyaz Saray: Taliban'ı eylemlerine göre yargılayacağız, yaptırımların kaldırılması gündemde yok

Beyaz Saray Sözcüsü, "Afganistan ile ilgili neler yapılabileceğine bakıyoruz ancak şu anda Taliban'a yaptırımların kaldırılması hiç gündemde yok" dedi

Beyaz Saray: Taliban'ı eylemlerine göre yargılayacağız, yaptırımların kaldırılması gündemde yok

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin Afganistan'da bankacılık sisteminin çökmemesi için Taliban'a getirilen bazı yaptırımları kaldırmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Psaki, "Afganistan ile ilgili neler yapılabileceğine bakıyoruz ancak şu anda Taliban'a yaptırımların kaldırılması hiç gündemde yok. Taliban liderlerine yönelik yaptırımları ya da örgütün uluslararası finansal sistemlere erişimlerine getirdiğimiz kısıtlamalarda bir değişiklik yok. Biz Taliban'ı eylemlerine göre yargılayacağız, atılacak adımlar konusunda uluslararası toplumla yakın iş birliği içinde olacağız" dedi.

AFGANİSTAN'DAN ABD'YE TAHLİYE EDİLENLERİN YÜZDE 77'Sİ AFGAN

Evrensel’in aktardığına göre Psaki, Afganistan'dan tahliye edilerek ABD'ye getirilen kişiler hakkında, "Afganistan'dan tahliye operasyonumuz kapsamında 17-31 tarihleri arasında ABD'ye 31 bin 107 kişi getirildi. Bunlardan yüzde 14'ü yani 4 bin 446'sı ABD vatandaşı, yüzde 9'u yani 2 bin 785'i yeşil kart sahibi, yüzde 77'si yani 23 bin 876'sı da Özel Göçmen Vizesine başvurmaya hak kazanan Afganlardı" ifadesini kullandı.

Afganistan'da kaldığı belirtilen yaklaşık 100-200 ABD vatandaşıyla yakın temas halinde olduklarını söyleyen Psaki, şu anda ABD'nin Afgan hava sahasında kontrolü bulunmadığını söyledi.

ABD'de resmi süreçleri tamamlanana kadar Afgan mültecilerin askeri üslerde bekletildiğini belirten Psaki, bu üslerin toplam kapasitesini 50 bine çıkarmayı planladıklarını kaydetti.

Öte yandan Teksas'ta dün yürürlüğe giren ve kadınların hamileliklerinin 6'ncı haftasından sonra kürtaj olmasını yasaklayan yasaya ilişkin bir muhabirin, "Katoliklik desteklemezken, Katolik olan Biden neden kürtajı destekliyor?" ifadeleri üzerine, Psaki, "Biliyorum bu tarz seçimlerle hiç karşılaşmadın, hiç hamile de kalmadın, ancak kadınlar için bu çok zor bir seçim" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 14:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER