Beşar Esad: Ordu dışında bir güç Suriye’deki savaşı kazanamaz

Suriye Devlet Başkanı, “Halkım beni desteklemese nasıl başkan olurdum?” diye sordu

Beşar Esad: Ordu dışında bir güç Suriye’deki savaşı kazanamaz

Ordu dışında herhangi bir gücün Suriye’deki savaşı kazanmasının mümkün olmadığını belirten Devlet Başkanı Beşar Esad, en azından 2021 yılına kadar görevde kalmayı planladığını söyledi.

New York Times’ta yer alan habere göre, ABD’li ve Batılı gazetecileri ağırlayan Esad, Suriye’deki sosyal dokunun çatışma döneminin başlangıcından daha iyi durumda olduğunu belirtti. ‘Kötü başkan, iyileri öldürmeye çalışan kötü adam’ olarak gazete başlıklarına çıkarıldığını ifade eden Esad, “Bu hikayeyi biliyorsunuz. Asıl sebebi hükümeti devirmek. Bu hükümet ABD’nin kriterlerine uymuyor” dedi.

‘HALKIM BENİ DESTEKLEMESE NASIL BAŞKAN OLURDUM?’

Binlerce Suriyelinin teröristler tarafından öldürülmesine rağmen kimsenin ‘savaş suçlarıyla’ ilgili konuşmadığını kaydeden Suriye Devlet Başkanı, hükümet güçlerinin hastanelere ve sağlık çalışanlarına saldırı düzenlediğine dair iddialarla ilgili şunları söyledi: “Hadi bu iddiaların doğru olduğunu kabul edelim; devlet başkanı kendi insanlarını öldürdü ve ABD Suriyelilere yardım ediyor. 5.5 yılın ardından beni kim destekledi? Halkım beni desteklemese nasıl başkan olurdum? Bu gerçekçi bir hikaye değil.”

‘BAAS’I ELEŞTİRENLER DE BENİ DESTEKLİYOR’

Kendisine destek verenlerin bir kısmının Baas Partisi’nin politikalarını eleştirdiğini ancak aşırılıkçıların yönetime geçtiği alternatif senaryodan korktuğunu ifade eden Esad, “Devletin önemini öğrendiler. Onları bize getiren bu oldu, politik olarak görüşlerini değiştirmeleri değil” diye konuştu. (Kaynak: Sputnik)

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 13:49

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER