Berlin'de kilisede namaz kıldılar: Aynı kaygıları taşıyoruz

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir kilise uygulanan kısıtlayıcı önlemler nedeniyle cuma namazında camiye sığmayan topluluğa kapılarını açtı

Berlin'de kilisede namaz kıldılar: Aynı kaygıları taşıyoruz

Berlin’de bir kilise, korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı önlemler nedeniyle camiye sığmayan Müslümanlara ev sahipliği yapıyor. Neukölln bölgesindeki Dar Assalam cami normalde yüzlerce kişilik kapasiteye sahip olsa da sosyal mesafe nedeniyle 50 kişi namaz kılabiliyor. Bunun üzerine yakındaki Martha Lütheryen kilisesi, Ramazan ayı boyunca kapılarını Müslümanlara açtı.

Almanya’da ibadethaneler haftalarca kapalı kaldıktan sonra 4 Mayıs’ta açıldı. Ancak insanlar arasında en az 1,5 metrelik mesafenin korunması gerekiyor. Caminin imamı Muhammed Taha Sabri, “Bu salgın bizi toplum olarak birleştirdi. Krizler insanları bir araya getiriyor” dedi.

Kilisede namaz kılanlar arasında yer alan Samer Hamdoun, “Müzik enstrümanlarının ve resimlerin olması tuhaf bir duygu yaratıyor. Ama küçük ayrıntıları unutursanız, nihayetinde burası da tanrının evi” diye konuştu.

Kilisenin papazı Monika Matthias, ezandan etkilendiğini belirterek, “İbadete ben de katıldım. Konuşmamı Almanca yaptım. Vaaz sırasında hep evet, evet diyordum, çünkü aynı kaygıları taşıyoruz, sizden öğreneceklerimiz var. İnsanların birbirine karşı bunları hissetmesi güzel” dedi. 

Kaynak: BBC Türkçe  

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER