Berlin Büyükelçisi ATİYAB’ı kabul etti

Emre Kiraz, Başbakan’ın sözlerini ‘talihsiz bir açıklama’ olarak nitelendirdi…

Berlin Büyükelçisi ATİYAB’ı kabul etti

Berlin merkezli Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği (ATİYAB), Berlin yeni Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu ziyaret etti. ATİYAB’ı makamında kabul eden Büyükelçi Karslıoğlu, bir buçuk saat süren ziyarette, ATİYAB Başkanı Emre Kiraz, yönetim kurulu üyeleri Hakkı Çelik, Ali Pervaz ve üyeler Kadir Gezer, Durmuş Arslan, Soner Karataş, Hasan Kurt ile iş ve siyaset dünyasının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının önemi üzerine sohbet etti.

 

Ziyarette önce Başkan Kiraz, ATİYAB’ı tanıttı. ATİYAB’ın Almanya’da sayıları 30 bini bulan Alevi işverenleri aynı çatı altında toplamak üzere yola çıktıklarını ancak diğer işverenlere de kapısını açık tuttuğunu anlatan Kiraz özetle “Biz küçük ve orta ölçekli işletmeleri bir araya getirdik. Şu an itibarıyla 150 kadar üyemiz bulunuyor. Merkez Berlin olmak üzere Köln, Frankfurt ve Hannover’de irtibat bürolarımız var. Biz farklılıklarımızı zenginlik olarak algılıyoruz ve böyle bir dünyayı özlüyoruz. Eğitime ciddi önem veriyoruz. Ekonomik alanda güçlü olabilmek için ortak projeleri profesyonelce birlikte hayata geçirmenin gerekliliğine inanıyoruz” diyerek ATİYAB’ın esas hedeflerinden birisinin bu olduğunu vurguladı.

 

Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da eğitim ve ekonomi alanlarında başarılı olmanın önemine değindi ve asimilasyona uğramamak için herkesin kültürüne, mezhebine, tarihine ve neye inanıyorsa, ona sahip çıkması gerektiğini belirterek, bu bağlamda sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünü söyledi.

 

Görüşmede sivil toplum örgütlerinin önemi üzerine konuşulurken ATİYAB Başkanı Emre Kiraz, sivil toplum örgütlerinin yapıcı anlamda eleştirel olmalarının gereği üzerinde durdu. Kiraz, Türkiye’den Almanya’ya gelen resmi görevlilerin, bakanların, parti gözetmeksizin, her sivil toplum örgütüne aynı mesafeyle yaklaşmaya özen göstermelerini istedi ve devletin özellikle inanç konusunda her mezhebe aynı mesafeyle yaklaşması gerektiğinin altını çizdi.

 

Öte yandan Madımak’la ilgili davanın düşmesinin kabul edilemeyecek bir durum olduğuna da işaret eden Kiraz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davanın düşmesinden sonra sarf ettiği sözleri de “talihsiz bir açıklama” olarak nitelendirdi. Büyükelçilik müsteşarı Hakan Karaçay’ın da hazır bulunduğu görüşme sonunda gerek Büyükelçi Karslıoğlu gerekse ATİYAB Ekibi tanışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve yakın bir tarihte yeniden görüşmenin yararı üzerine görüş birliği sergiledi.

 

Gülay Durgut / Demokrat Haber Berlin

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2012, 18:53
YORUM EKLE