Belçika’dan Katalan lider hakkında açıklama

Belçika Federal Savcılığı, hakkında 'kırmızı bülten'le yakalama kararı çıkarılan Katalan lider Puigdemont'un hakkında yürütülecek yasal sürece ilişkin açıklama yaptı

Belçika’dan Katalan lider hakkında açıklama

Belçika Federal Savcılığı, Belçika'da olan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski bakan hakkında yasal sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin bilgi verdi.

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, "Dün İspanyol yetkililer, Carles Casamajo Puigdemont, Maria Aleu Serret, Antoni Oliveres Comin, Lluis Gordi Puig ve Clara Obiols hakkında çıkardıkları Avrupa çapındaki tutuklama emrini Belçika Federal Savcılığına iletti" ifadeleri kullanıldı.

'SORUŞTURMA HAKİMİ 24 SAAT İÇİNDE KARAR VERECEK'

Açıklamada, ismi geçen kişilerin bulunduktan sonra soruşturma hakiminin karşısına çıkarılacakları, soruşturma hakiminin ise karar vermek için 24 saati olacağı bildirildi.

Soruşturma hakimi için farklı seçeneklerin bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, hakimin tutuklama emri çıkarmamaya ya da tutuklama emri çıkararak söz konusu kişilerin belirli koşullar altında serbest bırakılmasına hükmedebileceği kaydedildi.

Açıklamada, soruşturma hakiminin tutuklama emri çıkarması durumunda davanın Belçika Asliye Mahkemesine iletileceği, Asliye Mahkemesinin de 15 gün içinde Avrupa çapında tutuklama emrinin uygulanıp uygulanmayacağına karar vermesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, Asliye Mahkemesinin kararına karşı çıkan bir tarafın bulunması durumunda Belçika İstinaf Mahkemesine itiraz edilebileceği ve İstinaf Mahkemesinin 15 gün içinde karar vermesi gerektiği, İstinaf Mahkemesinin kararına itiraz edilmesi durumunda da davanın Belçika Temyiz Mahkemesine taşınacağı ifade edildi.

İspanya Ulusal Mahkemesi, Katalonya Özerk Yönetimi'nin tek taraflı bağımsızlık ilanındaki rolleri nedeniyle "devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla" suçlanan Puigdemont ve 4 bakanı hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

Puigdemont ise kararın ardından Belçika'ya gitmişti.

İspanya mahkemesi, Katalan lider Carles Puigdemont hakkında 'kırmızı bülten'le yakalama kararı çıkarılmıştı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 10:41
YORUM EKLE