Başbakan polisi suçladı

Ukrayna, liman kenti Odesa'daki bir sendika binasında 40 siyasi eylemcinin feci şekilde hayatını kaybetmişti

Başbakan polisi suçladı

Ukrayna Başbakanı, ülkenin güneyindeki Odessa kentinde 40'dan fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmalarla ilgili olarak bu ölümleri durdurmada başarısız kaldığını belirttiği güvenlik güçlerini suçladı.

BBC'ye konuşan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, olaylarla ilgili 'tam, anlaşılır ve bağımsız bir soruşturmanın' gerçekleştirileceğini söyledi.

'Kişişel olarak yaşananlarla ilgili olarak olayların durması için hiçbir şey yapmayan güvenlik güçlerini suçladığını' belirten Yatsenuk bununla birlikte Rusya yanlılarını da huzursuzluğu kışkırtmakla suçladı. Yatsenyuk, Rusya yanlıları ve Rusya'yı, 'Ukrayna ve Ukrayna'nın bağımsızlığını ortadan kaldırmak için gerçek bir savaş planlamakla da' suçladı.

Rusya yanlılarının ülkenin doğusundaki birçok kenti ele geçirmesiyle ilgili soru karşısında Yatsenyuk, "Kontrolü tümüyle kaybetmedik" dedi ve birçok şeyin barış ve güvenliği tercih edip etmemeye karar verecek yerel halka bağlı olduğunu belirtti.

Dün Odessa'da, Rusya yanlılarıyla hükümet yanlıları arasındaki çatışmalar sırasında bir resmi binada çıkan yangında en az 40 işi ölmüştü.

Bu son olay ülkenin doğusundaki Rusya yanlıları arasında büyük tepkiye neden oldu.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı gruplar birçok kentte resmi binaları el geçirmişti. Bu arada Ukrayna ordusunun Rusya yanlılarının elindeki bölgeleri geri almak için başlattığı operasyon da sürüyor.

Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Oleksandır Turçinov Cuma günü, ülkenin doğusundaki Sloviansk kentinde başlatılan operasyonda çok sayıda Rus yanlısı militanın öldürüldüğünü açıkladı. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 08:22
YORUM EKLE