Barzani’den bağımsızlık açıklaması: Bu uğurda başımı vermeye hazırım

Barzani, bağımsızlık referandumunun ertelenmeyeceğini yineledi

Barzani’den bağımsızlık açıklaması: Bu uğurda başımı vermeye hazırım

Kürdistanı Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bağdat Yönetimi'nin mevcut anayasayı ihlal ettiğini savunan Barzani, “Önümüzde iki seçenek var: Ayrılmak ya da Bağdat’ın tahakkümünü kabul etmek. Anayasanın bütün maddelerini ihlal eden Bağdat’ın anayasadan söz etmesi ayıptır” dedi.

Erbil’de sendika temsilcileri ile bir araya gelen Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdistan halkı neden referandum kararı aldı?’ diye soruyorlar. Referandum kararı yeni değil. 7 Haziran'da sadece tarih belirlendi. Her dönemde verilen kurbanlar, bu büyük amaç içindi. Bu, dünya milletleri gibi bizim milletimizin doğal bir hakkıdır. Kürdistan halkının bütün devrimleri özgürlük, serbestlik ve bağımsızlık uğrunda yapılmıştır”

‘DAHA BÜYÜK FELAKETLERİ ENGELLEMEK İÇİN’

“Kerkük'ten, Şengal'den çıkın’ derlerse ne yaparız? Bir şey demezsek vicdanımıza anlatamayız. Dersek, savaşmak zorunda kalırız. Daha büyük felaketleri önlemek için bunu yapmak zorundayız. Bu durum böyle devam edemez. Bütün bu kurbanlardan, felaketlerden sonra nasıl geriye döneriz? Önümüzde iki seçenek var: ya bir adım daha ilerleyeceğiz ya da Bağdat'ın yönetimine razı olmalıyız."

‘BAĞDAT ANAYASAYI İHLAL ETTİ’

Bağımsızlık referandumu kararına karşı Irak Anayasası'nın tartışmalı bölgelerde referandum yapılmasını öngöre 140. maddesine yapılan atıfları da eleştiren Barzani, "anayasayı ihlal eden Bağdat Yönetimi" dedi.

Barzani, “Anayasayı ihlal eden Bağdat, referandum için anayasal bir madde soruyor. 140. maddeyi ihlal etti. Peşmerge ve halkın bütçesini kestiniz. Biz de bu çerçevede referanduma gidiyoruz. Aslında onların anayasadan bahsetmeleri utanç vericidir. Şimdi anayasa akıllarına geldi. Attıkları her adımla anayasayı ihlal ettiler” dedi.

“Referandumu erteleyin’ diyenler, halkımıza daha iyi bir seçenek sunsunlar” diyen Barzani, 140 maddenin uygulanması veya peşmergeye bir miktar para gönderilmesi karşılığında mı erteleyelim. 3 - 5 ay sonra yine eskisi gibi olacak. O güven kalmadı” ifadelerini kullandı.

ABD'DEN BAĞIMSIZLIK MESAJI

2015'te yaptığı ABD ziyaretini hatırlatan Barzani, o dönem ABD Dışişleri Bakanı olan Joe Biden'ın "Sizin bağımsızlığı göreceğimizden eminim” dediğini aktardı:

"Obama bizim dertlerimizi anladığını ve Kürt milletinin bağımsızlık hedefine saygı duyduğunu söyledi. Obama, o dönemde önceliğin IŞİD'e karşı savaş olduğunu ifade ederek, bağımsızlık meselesinin detaylarının yardımcısı Biden'da olduğunu ve onunla görüşmemizi önerdi. Biden ile de görüştük. Biden, “Bu hakkınız ben ile sizin bağımsızlığı göreceğimizden eminim” dedi. Ancak ben Amerika veya belli bir devletin bizi destekleyeceğine dair söz verdiğini söylemedim. Ama kimse de bunun yapılması halinde karşı çıkacağını söylemedi.”

‘BAŞIMI VERMEYE HAZIRIM’

Barzani açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı:

"Başarırsak hepimize hayırlı olsun. Allah korusun başarısız olursak, her türlü hesabı vermeye hazırım. O zaman 4 -5 günde sınırlar kapanırsa, açlıktan ölmeyiz. Cezası ne olursa çekmeye hazırım. Bu uğurda başımı vermeye hazırım.

“Kürt ulusu için bir ulus devlet kurmak istemiyoruz. Biz demokratik, çok bölgeli, çok dinli vatandaşlık temeli üzerine bir devlet kurmak istiyoruz. Hiçbir tehdidin altında referandum ertelenmeyecek. Onlar şimdi referandumun zamanı değil diyorlar. Biz de daha iyi zaman ne zamandır diyoruz.”

(Kaynak: Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 17:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
Detdo
Detdo - 3 yıl Önce

Bu erdogan kurd dusmani onun yanindaki kurdlere yaziklar olsun hala bu bu erdoganin kurd dusmanligini gormezde gelip canak yaliyorlar zavalilar

SIRADAKİ HABER