Barzani: Referanduma gidiyoruz, gereği neyse yapacağız

Barzani'den referandum açıklaması

Barzani: Referanduma gidiyoruz, gereği neyse yapacağız

Irak Kürdistan Federe Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’deki referanduma ilişkin, “Dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız” dedi.

Duhok’un Amedi ilçesinde bugün bağımsızlık referandumuna destek etkinliği düzenlendi.

Rudaw’ın haberine göre, etkinliğine katılan Başkan Barzani, burada yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışındakiler değil. O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız.”

Barzani, ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler tarafından referandumun ertelenmesine karşılık sunulan alternatif hakkında, "Şimdiye kadar, referanduma denk bir alternatif bize ulaşmadı. Referandum, bağımsızlığa ulaşmamız için bir araçtır ancak hedef değildir. Amacımız bağımsızlıktır. Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecektir" dedi.

"En büyük sorun Bağdat'taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz" diyen Barzani, "Evet bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa, başarıda elde edilir" diye konuştu.

Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, "Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir" ifadelerini kullandı.

“REFERANDUMUN YERİNE GEÇEBİLECEK BİR ÖNERİ SUNULMADI"

Dün ABD'nin IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Jan Kubis ve İngiltere Büyükelçisi Frank Baker ile referandumu ele alan Barzani “Daha iyi bir alternatif karşılığında referandumu ertelemeyi düşünebiliriz. Daha iyi bir alternatif olmazsa, 25 Eylül’de sandığa gidip oy kullanacağız” demişti.

Bugün basına konuşan Barzani "Bize bugüne kadar referandumun yerine geçebilecek bir öneri sunulmadı" dedi.

MECLİS İKİ YIL SONRA TOPLANIYOR

Bölgedeki siyasi kriz nedeniyle iki yıldır kapalı olan IKBY parlamentosu da bugün açılıyor. Dört partiden ikisi meclisin bugünkü açılış oturumuna katılmayacaklarını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 10:05
YORUM EKLE