Barzani: Ortalığı IŞİD'e bırakacak değildik

Barzani: Peşmerge Irak'ın isteğiyle Kerkük’e girdi...

Barzani: Ortalığı IŞİD'e bırakacak değildik

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi Bağdat hükümetinin isteği üzerine Peşmerge’nin Kerkük’e gönderildiğini söyledi.

Barzani, Erbil’deki Başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Vladimir Miladinof ile bir araya geldi.

Başta Musul olmak üzere diğer bölgelerden Erbil’e sığınan insanların durumunun ele alındığı görüşme sonrası ortak basın toplantısı yapıldı.

Barzani, tartışmalı bölgelere Peşmerge’nin gönderilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin isteği üzerine Peşmerge’nin Kerkük ve civarına sevk edildiğini ifade etti.

Peşmerge’nin bölgeye sevk amacının herhangi bir yeri işgal etmek olmadığını belirten Barzani, amaçlarının bölgeyi IŞİD’in işgalinden kurtarmak olduğunu söyledi.

Barzani tartışmalı bölgelerde Irak ordusunun silahları bırakmasıyla boşluk oluştuğuna dikkat çekti. Kürdistan Bölge Başbakanı Barzani, 'Ortalığı IŞİD’e bırakacak değildik. Peşmerge oradaki vatandaşlarımızın can güvenliğini korumak amacıyla bölgede. Amacımız terörü önlemektir' dedi.

‘KÜRDİSTAN HUZURLU’

Barzani, Türkiye'nin, Irak'taki işadamlarına ve vatandaşlarına Irak'ı terketme çağrısı yaptığını hatırlatarak, "Ancak Türkiye, genel olarak yapılan bu çağrıyı daha sonra düzeltme yoluna gitti ve Kürdistan bölgesinin bunun dışında olduğunu duyurdu. Buradan Kürdistan bölgesinde olan Türkiye şirketlerine güvence veriyoruz. Kürdistan bölgesi güvenli ve huzurludur. İşlerine devam edebilirler, hiçbir korku ve tehlikeye yer yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

Barzani, Musul’da IŞİD militanları tarafından rehin alınan Türk diplomat ve şoförler için yardıma hazır olduklarını belirtti.

Neçirvan Barzani,'IŞİD örgütü ile bir bağlantımız yok. Ancak elimizden ne geliyorsa yardım etmeye hazırız. Zaten biz Bağdat’ı Musul konusunda defalarca uyardık. Ancak, Bağdat bizim söylemlerimize kulak asmadı' dedi.

BM Irak Özel Temsilcisi Vladimir Miladinof ise IŞİD’ın sadece Irak’ı değil tüm dünyayı tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Miladinof, Irak’ta tüm etnik grupların aralarındaki sorunları diyalog yolu ile çözmesi gerektiğini söyledi. (Basnews)
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 15:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER