Barzani'nin nihai kararını bugün açıklaması bekleniyor

Nihai kararını bugün düzenleyeceği basın toplantısında açıklaması bekleniyor

Barzani'nin nihai kararını bugün açıklaması bekleniyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin 25 Eylül Pazartesi günü yapılması planlanan bağımsızlık referandumu ile ilgili bugün bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Barzani’nin başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, daha önce 23 Eylül olarak duyurulan toplantı için "Basın toplantısı pazar günü (24 Eylül) yapılacak” denildi. Açıklamada toplantının yer ve saatinin daha sonra duyurulacağı belirtildi.

Barzani cuma günü Erbil'de yaptığı açıklamada, bağımsızlık referandumunun gerçekleşmemesi için yapılan çağrılara yanıt verirken, "Artık çok geç" ifadesini kullanmıştı. Referandumu anayasaya aykırı olarak kabul eden Bağdat'ın yanı sıra Türkiye, ABD, Rusya, İran, ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden yapılan uyarılara rağmen Barzani, hitap ettiği Kürt seçmenleri kastederek, "Referandum artık benim ya da siyasi partilerin elinde değil. Sizin elinizde" ifadesini kullanmıştı.

AFP'ye konuşan kaynaklar, Barzani'nin cumartesi günü düzenlenmesi planlanan basın toplantısında, referandumun yapılıp yapılmayacağına dair nihai kararını açıklayacağını bildirmişti. Ajansın haberine göre, Barzani’yi referandum kararından vazgeçirmek için yapılan görüşmeler devam ediyor.

BAĞDAT'LA BİR TEMAS DAHA

Reuters, Kuzey Irak yönetiminden bir heyetin bugün merkezi hükümetle görüşmek üzere Bağdat'a gittiğini bildirdi.

Barzani'nin üst düzey danışmanlarından Hoşyar Zebari, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Heyet, referandumu görüşecek ama referandum olacak" dedi. Irak eski dışişleri bakanlarından Zebari, "Bağdat'la referandumdan önce, referandum sırasında ya da sonrasında konuşacağımızı söylemiştik" ifadesini kullandı.

"SINIR ÖTESİ OPERASYON SEÇENEKLER ARASINDA”

Barzani'nin vereceği karar, Ankara'nın önümüzdeki günlerdeki politikasını da belirleyecek. Kırşehir'de gazetecilere konuşan

Başbakan Binali Yıldırım, "Sınır ötesi operasyon seçenekler arasında mı?" sorusuna "Gayet tabii. Güvenlik, ekonomik ve siyasi seçenekler, hangisi ne zaman devreye girecek, bu bir zamanlama meselesi, gelişen şartlar bunu belirleyecek" diyerek yanıt verdi.

Referandumdan çıkacak sonuca göre atılacak adımları kararlaştırıp paylaşacaklarını belirten Yıldırım, "Ülkemizin güvenliği, milletimizin refahı için hiçbir maceraya asla müsamaha göstermeyiz" diye konuştu.

"BEDELİ OLACAK"

Referandum kararını, "birisinin bir gün aklına düşüp bir maceraya kalkışması" olarak tanımlayan Yıldırım, "Bütün dünyanın ikazlarına, uyarılarına kulağını tıkayarak bildiği yolda, yanlışta ısrar etmesi... Tabii ki bunun bedeli olacaktır ama bu bedeli bu kararı verenler ödeyecektir. Oradaki hiçbir dahli olmayan günahsız insanlara bedel ödetmeye hakları da yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada referandumun gerçekleşmesinin ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi.

Kalın, “Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan MGK ve Bakanlar Kurulu'ndan sonra hatırlatmakta fayda var: TR, her zaman Irak Kürtlerinin yanında oldu. Referandum iptal edilmezse ciddi sonuçları olacak. Erbil, bölgede yeni krizleri tetikleyecek bu vahim hatadan bir an önce dönmelidir” dedi.

MECLİSTE TEZKERE MESAİSİ

22 Eylül cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve ardından gelen Bakanlar Kurulu sonrasında yapılan açıklamalarda IKBY’nin yapmayı planladığı referandumun "gayrimeşru ve kabul edilemez" olduğu belirtilerek, Türkiye'nin ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanabileceği sinyali verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 30 Ekim'de sona erecek olan "Suriye-Irak tezkeresinin” süresinin bir yıl daha uzatılması için bugün olağanüstü toplandı.

İLK OYLAR KULLANILDI

Tartışmalar sürerken yurt dışındaki Iraklı Kürtler cumartesi günü itibarıyla referandum kapsamında elektronik oylarını kullanmaya başladı.

Rudaw haber portalına konuşan seçim yetkilisi Karwan Celal, Çin'deki Iraklı Kürtlerin oy vermeye başladıklarını belirtti.

Seçim komisyonu sözcüsü Şirvan Zirari ise, "Oy verebilmeleri için Irak kimliğine sahip olmaları yeterli" dedi. Zirari, yurt dışındaki Iraklı Kürt sayısının tam olarak bilinmediğini sözlerine ekledi.

Yetkililer, yurt dışında internet aracılığıyla yapılan oy verme işleminin üç gün süreceğini açıkladı. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 17:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER