Barzani: Lozan'dan beri devlet hayali kuruyoruz

Barzani, Kürtlerin Lozan Antlaşması'ndan bu yana devlet hayali kurduğunu söyledi

Barzani: Lozan'dan beri devlet hayali kuruyoruz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Ortadoğu’da sınırları yeniden düşünmenin zamanının geldiğini ve Kürtlerin bir devletinin olması gerektiğini söyledi.

Hürriyet'in Amerikan Philadelphia Media Network'ten aktardığı habere göre, Irak’ta Saddam’ın devrilmesiyle ortaya çıkan mezhep ayrılığının ülkeyi böldüğünü söyleyen Barzani, “Ortadoğu’ya baktığınızda eski sınırlar sadece kağıt üzerinde kalmış. Bölgedeki yeni gerçekler Ortadoğu haritasını yeniden çiziyor” ifadelerini kullandı.

Irak’ta gelecekte bir "Sünnistan" kurulması ihtimali bulunduğunu belirten Barzani, Suriye’de de hükümetin "barışçıl isyana şiddetle yanıt vermesinin"mezhep hatları boyunca ülkeyi böldüğünü söyledi.

Artık Suriye’nin birleşmesinin çok zor olduğunu öne süren Barzani, “Kürtlere gelince 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşması’ndan bu yana bağımsızlığı hayal ediyor. Söz konusu antlaşmada Osmanlı İmparatorluğu’ndan geri kalanlardan Kürtlere bir devlet sağlanması taahhüdüne uyulmadı” dedi.

Barzani, eninde sonunda bir Kürt devletinin kurulacağını da belirtti.

Barzani, Washington yönetimine de mesaj göndererek, "ABD bize karşı hareket etmez, karşı çıkmazsa, çok minnettar kalırız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 12:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

bravo barzani kur kurdistani biji biji

SIRADAKİ HABER