Barzani: Kürt gençlerini savunma amacıyla eğitiyoruz

Kobani, Afrin ve Derik bölgeleri Suriyeli Kürtlerin denetiminde…

Barzani: Kürt gençlerini savunma amacıyla eğitiyoruz

Hewler - Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, çoğu Suriye ordusundan firar eden Kürt askerlerden oluşan Batı Kürdistanlı gençleri bir kampta eğittiklerini doğrularken, bunların henüz Batı Kürdistan’a gönderilmediklerini söyledi. Kürt gençlerinin Suriye ordusunun Batı Kürdistan’da çekilmesi durumunda oluşacak olası ‘güvenlik boşluğunu doldurma’ amacıyla eğitildiğini belirten Barzani, gençlerin Hewler anlaşması çerçevesinde oluşturulan ‘Yüksek Konsey’in uygun görmesi durumunda gideceklerini kaydetti.

 

El Cezire televizyonuna demeç veren Mesud Barzani, Federe Kürdistan Bölgesi’nde Batı Kürdistanlı gençlerin askeri eğitimden geçirildiğini doğruladı.

 

Barzani, “Kaçan Kürt gençlerinden iyi bir sayı eğitildi. Biz duruma doğrudan müdahale etmek istemiyoruz ama eğitildiler” diyerek, söz konusu gençlerin hala gönderilmediğini ancak Suriye ordusunun geri çekilmesi durumunda oluşacak ‘güvenlik boşluğunu’ doldurmak için konuşlandırılmalarının amaçlandığını kaydetti.

 

Barzani, çoğunluğu Suriye ordusundan firar eden Kürt gençlerinden oluşan savaşçı gücün mevcut durumda sınırı geçmediğini belirterek, sınırı geçmeleri durumunda Hewler anlaşmasında kuruluşuna karar verilen ‘Yüksek Kürt Konsey’inin emirleri doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

 

Federe Kürdistan Bölge Başkanı Barzani, “Suriye’ye gönderilmediler. Onlar hala burada. Eğer yüksek komite (Yüksek Konsey) gitmelerini isterse gidebilirler. Eğer istemese durumun netleşmesini bekleyecekler çünkü bu insanlar oradandırlar ve sonuçta geri dönecekler” dedi.

 

Hewler’de 2 hafta önce Barzani başkanlığında bir araya gelen, aralarında PYD’nin de bulunduğu Batı Kürdistanlı örgütleri bünyelerinde toplayan Halk Meclisi ile Kürt Ulusal Konseyi, ortak hareket etmelerini sağlayacak Yüksek Konsey’in kurulmasına karar vermişti. Kamuoyunda ‘Hewler Anlaşması’ olarak bilinen 7 maddelik anlaşmada Batı Kürdistan’da savunma gücünün kurulması da yer alıyor.

 

Barzani anlaşmayla ilgili, “Bizim en iyi ve en büyük sunabileceğimiz destek ortak hareket etmelerini sağlamaktı ve biz bunda başarılı olduk” dedi.

 

Barzani ayrıca, Haseke bölgesinde Suriye güvenlik güçlerinin birkaç kentten çekildiklerini söyledi. El Cezire söz konusu kentlerde kontrolün Kürt savaşçılarının elinde olduğunu kaydetti. Kobani, Afrin ve Derik bölgeleri Suriyeli Kürtlerin denetiminde. Bu bölgelerin kontrolünü herhangi bir çatışma olmaksızın ele geçirdiklerini ve şimdi de hedefte Kamışlı kenti olduğunu açıkladılar.

 

Kürt ittifakı, Mardin'in karşısındaki Amude ve stratejik önemdeki Nusaybin'den Suriye'ye açılan bu kentte de denetimi sağlama hazırlığında.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 10:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER