Barzani ile Müslim masaya oturuyor

Cumartesi günü Erbil'de bir araya gelecekler…

Barzani ile Müslim masaya oturuyor

Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Suriye'de Kürtler'in yaşadığı Rojava bölgesinde geçici yönetim ilan ettiğini açıklayan PYD arasındaki krizin çözülmesi için Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in arabuluculuğunda başlatılan görüşmeler sonuç verdi.

Rojava bölgesindeki sorunlar nedeniyle aralarında kriz çıkan  Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve PYD arasındaki buzlar erimeye başladı. Erbil'de bulunan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yürüttüğü arabulucuk girişimi sonucu Mesut Barzani'nin yarın Avrupa'dan Erbil'e gelecek olan Salih Müslim ile Cumartesi günü geniş kapsamlı toplantı yapacağı belirtildi.

Zana ve Baydemir'in de hazır bulunacağı toplantıda, PYD yanlısı olarak bilinen Batı Kürdistan Halk Meclisi ve Barzani yanlısı olarak bilinen partilerin oluşturduğu Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi üyelerinin de yer alacağı öne sürüldü.

Barzani'nin açılış konuşması yapacağı toplantıda iki meclisin tüm üyeleri ile hazır bulunacağı ve aralarındaki sorunları masaya yatırarak, daha önce üzerinde anlaştıkları Erbil anlaşması ile kurulan Kürt Yüksek Konseyi'ni yeniden canlandırmaya planladıkları açıklandı.

KCK'DAN TOPLANTIYA DESTEK AÇIKLAMASI

Erbil'de Cumartesi günü yapılması planlanan toplantı ile ilgili yazılı açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi, PYD ve KDP arasında yapılacak görüşmelere siyasi destek verdi. KCK açıklamasında şöyle denildi:

"Eğer bu toplantıyla Cenevre konusunda ortak tutum alınır ve geçici ortak yönetim güçlendirilirse Kürt sorununun çözümü ve Suriye'nin demokratikleşmesinde başat ve temel bir rol oynanacaktır. PKK ile KDP arasındaki ilişki ve görüşmeler sonucunda Rojava'daki her iki meclisin bir araya getirilip Desteya Bilind'ın (Kürt Yüksek Konseyi) yeniden canlandırılması durumunun sağlanması önemli bir adım olmaktadır."

BARZANİ, GEÇİCİ YÖNETİME TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Kürdistan Fedaral Yönetimi ve PKK'nin Suriye'deki partisi olarak bilinen PYD arasındaki sorunlar nedeniyle PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in Avrupa'ya gitmek için Suriye'den Irak Kürt bölgesine girişine izin verilmemiş ve bu karar tepkilere neden olmuştu. Mesut Barzani, Diyarbakır ziyareti öncesi Suriye'nin Rojava bölgesinde geçici yönetim ilan ettiklerini açıklayan PYD'ye tepki göstermişti. KDP ve PYD arasında yaşanan kriz ardından Milletvekili Leyla Zana, Kürtler arası birliğin sağlanması için Avrupa'da Salih Müslim ile Erbil'de Mesut Barzani arasında arabulucuk görevinde bulunmuştu. (Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2013, 15:16
YORUM EKLE