Barzani: Hedefimiz, tüm dünyanın Kürtlerin ne istediğinden haberdar olmasıdır

Neçirvan Barzani bağımsızlık referandumuna tepkileri değerlendirdi

Barzani: Hedefimiz, tüm dünyanın Kürtlerin ne istediğinden haberdar olmasıdır

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, bağımsızlık referandumuna verdikleri tepkilerin normal olduğunu söyledi ve "Endişe verici bir durum yok. Hedefimiz, tüm dünyanın Kürtlerin ne istediğinden haberdar olmasıdır" dedi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) politbüro ve başkanlık konseyi, Erbil'in Salahaddin kasabasındaki parti merkezinde bir araya geldi. Basına kapalı yaklaşık 4 saat süren toplantıda, bölgenin en sıcak ve tartışmalı gündem maddesi bağımsızlık referandumun ele alındığı ifade edildi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Barzani, farklı ülkelerin referanduma verdiği tepkiye ilişkin, "Bize göre, ülkelerin tepkileri çok normaldir. Endişe verici bir durum yok" değerlendirmesinde bulundu.

Referandumun amacı ve neyi istediklerinin belli olduğuna işaret eden Barzani, "Hedefimiz, tüm dünyanın Kürtlerin ne istediğinden haberdar olmasıdır" dedi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin IKBY parlamentosunda yer alan siyasi parti temsilcileriyle çarşamba günü Erbil'de yaptığı toplantıda, "bağımsızlık referandumu" için 25 Eylül tarihinin belirlendiği belirtilmişti. Kerkük'ün de referanduma dahil edileceği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 16:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER