Barzani: Daha iyi bir alternatif karşılığında referandumu ertelemeyi düşünebiliriz

Mesut Barzani, Duhok’un Zaho ilçesinde konuştu

Barzani: Daha iyi bir alternatif karşılığında referandumu ertelemeyi düşünebiliriz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılacak referandumun ertelenmesi için sunulan alternatifi değerlendirileceklerini bildirdi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, IKBY Başkanı'nın Musul'un doğusundaki IŞİD ile mücadele koordinasyon merkezinde ABD'nin IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Jan Kubis ve İngiltere Büyükelçisi Frank Baker ile referandumu ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada görüşme sırasında misafir heyetin Barzani'ye 25 Eylül tarihindeki referandumun ertelenmesi için alternatif sunduğu kaydedildi.

Buna karşılık Barzani'nin yapıcı diyaloğu olumlu karşıladığı ancak referandumun ertelenmesi için sunulan alternatifi Kürt siyasi parti temsilcileriyle değerlendirip, bu konudaki fikirlerini kısa sürede açıklayacaklarını bildirdiği aktarıldı.

Barzani'ye sunulan alternatifin detaylarına açıklamada yer verilmedi.

KERKÜK VALİSİ KERİM: KARAR YASALARA AYKIRI, GÖREVİ BIRAKMAYACAĞIM

25 Eylül'de bağımsızlık referandumunun yapılması beklenen Kerkük'te, Vali Necmeddin Kerim Irak parlamentosundaki oylamanın ardından görevden alındı.

Kerim, Irak parlamentosunun kendisini görevden alma kararını "yasalara aykırı" olarak nitelendirerek kararı kınadı ve görevine devam edeceğini söyledi.

Kerim, Reuters'e yaptığı açıklamada referandum sürecinin de planlandığı şekilde devam edeceğini belirtti.

Irak parlamentosu Perşembe günü yapılan oylama sonucunda Başbakan Haydar el İbadi'nin başvurusunun ardından Kerkük Valisi Kerim'in görevden alınması yönünde oy kullandı.

Kürt milletvekilleri, 173 milletvekilinin katıldığı oylamaya katılmadı ve oylamayı boykot etti. Reuters'e konuşan milletvekili Huşam el-Suhail, Kerim'in görevden alınması için çoğunluğun oy verdiğini kaydetti.

Bağdat hükümetinin komşuları referanduma tepki gösterirken Başbakan İbadi, ulusal birliği korumak için bu hafta başında parlamentodan geniş çaplı yetkiler aldı.

Reuters haber ajansının yerel basına dayandırdığı haberine göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, parlamentonun aldığı kararı kınarken referandumun belirlenen günde yapılacağını söyledi.

İBRAHİM KALIN: KONUYA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Kerkük'ün Kürt bağımsızlık referandumunun bir parçası olması durumunda Türkiye'nin konuya sessiz kalmayacağını açıkladı.

Kalın "Kuzey Irak'la kurduğumuz iyi ilişkileri devam ettirmek istiyoruz. Bizi rahatsız eden durumu Kerkük'ün bu referanduma dahil edilmesi. Kerkük, Kürt bölgesinin bir parçası değildir. Kürt makamları referandum yapma kararından vazgeçmelidir" diye konuştu.

BARZANİ: BÖLGESEL İSTİKRARIN TEMİNATI OLACAĞIZ

Duhok’un Zaho ilçesinde bugün bağımsızlık referandumuna destek etkinliği düzenlendi. Burada bir konuşan Mesud Barzani, Kerkük Valisi’nin görevinden azledilmesi ile ilgili şöyle konuştu: “Budur ‘çoğulcu siyaset’ dedikleri. Ellerinde olsa Kürdistan halkının elde ettiği tüm kazanımları alacaklar.”

Referandumunun amacının bağımsızlık olduğunu ifade eden Başkan Barzani, artık hiçbir anlaşmanın kendileri için çözüm olmadığını ve kendi kaderlerini tayin etmeleri gerektiğini vurguladı.

Duhok’ta bugün koalisyon heyetiyle yaptığı görüşmeye değinen Başkan Barzani, şöyle dedi:

“Daha iyi bir alternatif karşılığında referandumu ertelemeyi düşünebiliriz. Daha iyi bir alternatif olmazsa, 25 Eylül’de sandığa gidip oy kullanacağız. Referandumun ertelenmesi için öneride bulundular. Kürdistan halkının haklarının yanında olduklarını ancak zamanın doğru olmadığını söylediler. Biz de kendilerine sadece daha iyi bir alternatif sunulması halinde referandumu ertelemeyi düşünebileceğimizi söyledik.”

Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdistan halkı olarak, kendi kaderimizi tayin etmemiz gerekiyor. 2003 yılından sonra iyi niyetli bir şekilde Bağdat’a gittik. Ancak gün be gün durumun daha kötüye gittiğini gördük. Nasıl ki geçmişte katledildik, Enfal edildik. Kürdistan halkının bütçesi kesildiğinde de aynı Enfallerle karşılaşmış olduk.”

Barzani, “Ortaklarımız olduğunu düşündüğümüz kişiler bize vefasızlık yaptı. Bu haksızlıkları kabul edemeyiz” diye konuştu.

“2 KARDEŞ OLARAK KOMŞU OLALIM”

100 yıldır 'Kardeşiz' denildiğini ancak bu kardeşliği görmediklerini belirten Mesud Barzani, “İyisi mi, 2 kardeş olarak komşu olalım” ifadelerini kullandı.

MCGURK: SADECE BARZANİ’NİN KARARI OLMADIĞININ FARKINDAYIZ

ABD Başkanı'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, referandum kararının sadece Başkan Mesud Barzani’nin kararı olmadığının farkında olduklarını ve bunu anladıklarını söyledi.

Rudaw’ın haberine göre, Brett McGurk, başkent Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, Bağdat’ta Haydar Abadi ile 2 buçuk saat görüştüklerini daha sonra Süleymaniye’de Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi Hero İbrahim Ahmed ve Değişim Hareketi (Goran) ile bir araya geldiklerini, bugün de Başbakan Neçirvan Barzani ve Başkan Mesud Barzani ile görüştüklerini belirtti.

Brett McGurk, şunları dile getirdi:

“Bizler de biliyoruz, kararın sadece Sayın Barzani’ye ait olmadığını. Kararın yeniden düşünülmesi gerektiğini söyledik. Alternatif olarak, Bağdat’la sorunların çözümü için diyalaoğun sürdürülmesini istedik. Sunduğumuz alternatife ilişkin ayrıntılı bilgi veremeyeceğim.”

Kaos ortamının oluşmasını istemediklerini ve önceliklerinin IŞİD’le savaş olduğunu yenileyen Brett McGurk, “Referanduma uluslararası desteğin olması gerekiyor. Bunun için referanduma alternatif sunduk” dedi.

Mesud Barzani’nin, ABD Dışişleri Bakanı’nın ziyareti sırasında referanduma karşı alternatif sunulmasını istediğini belirten MCgurk, “Bizler de tüm taraflarla görüşmeler yaptık ve bugün de Başkan Barzani’ye alternatif sunduk” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 15:05
YORUM EKLE