Bağımsız Filistin ilan edildi

Ama "Vatan hainleri Gazze'ye gidin" gibi sloganları altında…

Bağımsız Filistin ilan edildi

Netanyahu hükümetinin politikalarını eleştiren onlarca solcu akademisyen ve sanatçı, temsili olarak Filistin devletinin bağımsızlığını ilan etti. Aşırı sağcılar akademisyenleri engellemeye çalıştı.

TEL AVİV - 1948'de İsrail devletinin ilan edildiği Tel Aviv'deki Bağımsızlık Sarayı, 63 yıl aradan sonra farklı bir eyleme tanıklık etti. Netanyahu hükümetinin Ortadoğu politikasını eleştiren onlarca solcu akademisyen ve sanatçı, bu kez aynı noktada, temsili olarak Filistin devletinin bağımsızlığını ilan etti.

Bir eylemci amaçlarını, “İsrail yönetiminin Filistinlilere hükmetmeye çalışması sadece Filistinlilerin özgürlüğünü yok etmiyor. Aynı zamanda bizim özgürlüğümüzü de yok ediyor” diyerek özetledi.

Ancak çok geçmeden solcu akademisyenlerin eylemine, aşırı sağcı İsrailliler müdahale etti. Bağımsız Filistin devletine destek veren akademisyenlerin çevresini saran öfkeli kalabalık "Burası İsrail, Filistin değil", "Vatan hainleri Gazze'ye gidin" gibi sloganlar attı.

Aşırı sağcılarla solcu akademisyenler arasında yaşanan tartışmaların arbedeye dönüşmesi güvenlik güçlerinin müdahalesiyle engellendi.

Filistinli yetkililer, Ortadoğu barış görüşmelerinin çıkmaza girmesinin ardından, bağımsız devletin ilanı için girişimlerde bulunuyor. Konunun Eylül'de Birleşmiş Milletler gündemine getirilmesi de planlanıyor.

NTVMSNBC

YORUM EKLE