Bacadan bayaz duman tüttü

Arjantinli Jorge Mario Bergoglio yeni Papa seçildi...

Bacadan bayaz duman tüttü

Arjantinli Kardinal Bergoglio, Katolik dünyasının yeni lideri oldu.

Katoliklerin ruhani liderinin belirleneceği papalık seçiminin (Konklav), ikinci günün öğleden sonraki oturumunda Sistine Şapeli'nin bacasından bir papanın seçildiği anlamına gelen beyaz duman tüttü.

Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve "Protodiacono" sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından Latince "Habemus Papam (Bir papamız var)" diyerek 266. papayı takdim etti.

115 kardinalin üçte ikisinin (77) oyunu alarak papa seçilen Bergoglio, "Francis" adı ile anılmak istediğini söyledi.

76 yaşındaki yeni papa, 1998 yılında Buenos Aires başpikoposu seçilmiş, 2001 yılında ise kardinalliğe yükselmişti.

İtalyan bir demiryolları işçisinin beş çocuğundan biri olarak Buenos Aires'te dünyaya gelen Bergoglio, 1958'te kiliseye katılmıştı. Felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi alan Bergoglio, 1969'da papaz olmuştu.

"TÜM DÜNYA, SEVGİ VE KARDEŞLİK YOLUNDA İLERLEMELİ"

XVI. Benedict'in istifasının ardından seçilen Papa I. Francis, Aziz Petrus Bazilikası'dan yaptığı ilk konuşmasında, "tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli" dedi.

Avrupa dışındaki bir ülkeden seçilen ilk papa olan I. Francis, Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye, "Beni kutsaması için Tanrı'ya dua etmenizi istiyorum" diye seslendi.

2005'te seçilen XVI. Benedict'ten sonra en fazla oyu alan ikinci papa olan I. Francis, daha sonra başını eğerek, meydanda toplananlarla başını sessizce dua etti.

Duanın sonunda, "Papa, çok yaşa" tezahüratında bulunuldu.

Papa Francis, daha sonra iyi geceler dileyerek balkondan ayrıldı.

İŞE OTOBÜSLE GİDEN PAPA

Kürtaja, ötenaziye ve eşcinsel evliliğe karşı sert tavrıyla bilinen Papa I. Francis, Arjantin'de işine otobüsle gitmesiyle ve yemeklerini yapmasıyla da tanınıyor.

Kilise liderlerini ikiyüzlülükle suçlayan Papa I. Francis, geçen yıl Arjantinli rahiplere hitaben yaptığı bir konuşmada "İsa Peygamber'in cüzamlılarla aynı suda yıkanıp hayat kadınlarıyla yemek yediğini ne çabuk unuttunuz. İsa, bizlere kardeşlerimizle kucaklaşmayı öğütlemişti" diyerek, eleştiride bulunmuştu. İsa bizlere, kardeşlerimizle kucaklaşmamızı öğütlemişti.

Papa I. Francis, daha önce basına mesafeli tutumu ve röportaj vermeyi kabul etmemesiyle de ünlü.

TÜRKİYE'YE SOYKIRIM ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Bugün seçilen yeni Papa, Mario Jorge Bergoglio (1. Francis) Buenos Aires Kardinali olduğu 2006 yılında, Buenos Aires'te 1915'te hayatını kaybedenlerin anıldığı 24 Nisan törenini yönetmişti. PanArmenian.net sitesinin haberine göre, Bergoglio törende Türkiye'den Ermeni Soykırımını kabul etmesini istemişti. Bergoglio, "Ermeni soykırımını Osmanlı Türkiyesi'nin Ermeni halkı ve tüm insanlığa karşı işlediği korkunç bir suç olarak, koşulsuz biçimde tanımalı" çağrısı yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 12:43
YORUM EKLE