Azerbaycan ateşkes açıklamasından sonra Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı

Dağlık Karabağ: Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerini 2.ateşkesi ihlal etmekle suçladı

Azerbaycan ateşkes açıklamasından sonra Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın arabuluculuğunda ikinci kez ateşkes ilan edilmesinden yaklaşık 12 saat sonra gerilim yeniden tırmanıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a ait bir Su-25 savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu.

Uçağın, Dağlık Karabağ'daki temas hattı üzerinde, Cebrail yakınlarında düşürüldüğü belirtildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise açıklamayı yalanladı.

Taraflar arasında eylül ayının sonlarında yeniden patlak veren Dağlık Karabağ geriliminde dün 00.00'da ikinci kez ateşkes ilan edilmişti.

Ancak tarafların her ikisi de diğerini, ateşkesin yürürlüğe girmesinden hemen sonra ihlallerle suçlamıştı.

Öte yandan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yürürlüğe giren ikinci ateşkes anlaşması hakkında iki taraf da birbirini ihlalle suçladı.

Dağlık Karabağ'da, Azerbaycan ve Ermenistan üzerinde anlaştığı insani amaçlı geçici ateşkes pazar günü yerel saatle 00.00'da yürürlüğe girmesinin ardından kısa bir süre sonra iki ülke birbirini anlaşmaya uymamakla suçladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin, Cebrail kentinin çevresindeki bölgelere ve Araz nehri boyunca kurtarılmış köylere top ve havanlarla ateş açtığı belirtildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise Azerbaycan ordusunun pazar gecesi iki kez toplarla ateş açtığı ifade edildi.

AZERBAYCAN ORDUSU: 'ERMENİSTAN'IN SALDIRI GİRİŞİMLERİ ÖNLENDİ'

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun cephenin farklı yönlerinde top ve havanlar kullanarak durumu gerginleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, Ermenistan ordusunun Ağdere, Fuzuli, Hadrut ve Cebrail yönlerinde saldırı girişiminde bulunduğu, Azerbaycan ordusunun bu saldırıları önlediği ifade edildi.

Azerbaycan askerleri arasında can kaybı olmadığı aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 16:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER