Avustralyalı bilim insanları: Tedaviyi bulduk

Avustralyalı bilim insanları korona virüsünü yan etkisi bulunmayan bir ilaçla tedavi ettiklerini ileri sürdü

Avustralyalı bilim insanları: Tedaviyi bulduk

Avustralya’nın Queensland eyaletindeki Klinik Araştırma Merkezi uzmanları, farklı hastalıklar için üretilmiş iki ilacın korona virüsünü tamamen tedavi ettiğini açıkladı. Bulunan ilacın hali hazırda bazı hastalarda denendiği ve bu kişilerin durumunun düzeldiği öne sürülüyor.

Araştırma Merkezi Direktörü Profesör David Paterson, sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun korona virüsünü laboratuvar tüplerinde de etkisiz hale getirdiğini belirtti.

‘HASTA TAMAMEN İYİLEŞTİ’

Paterson ilaçlardan birinin ülkedeki ilk pozitif vakalardan birine verildiğini ve bu kişide virüs izinin kalmayarak tamamen iyileştiğini kaydetti.

Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı olan Paterson “Yapılan terapi sonrası virüsün hastaların vücudundan tamamen atıldığını gördük. Dolayısı ile bu ilaçları bir ‘tedavi’ ve hatta ‘çare’ olarak isimlendirmek yanlış olmaz. Üstelik şimdiye kadar bir yan etki de görülmüş değil” diyerek oldukça iddialı konuştu.

Ne var ki Paterson, çok sayıda insan üzerinde geniş çaplı deneyler tamamlanmadan ‘kesin çözüm’ olarak lanse edilemeyeceğini belirtti.

‘3 AY İÇİNDE NETLEŞECEK’

Paterson, insanlar üzerinde denemeler başarılı olursa, ilaçların korona virüsünü tedavide etkin olup olmadığını 3 ay içinde öğreneceklerini ifade etti.

Bahsi geçen her iki ilaç da Avustralya’da hali hazırda kayıtlı ve kullanımda ancak henüz resmi testler gerçekleştirilmediği ve onay alınmadığı için etken maddelerin hangi kombinasyonda kulanıldığına ilişkin detaylar açıklanmıyor.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 11:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir kapıcı
Kadir kapıcı - 11 ay Önce

Bilim insanları bildiğimiz kara sinegin bir büyüğü olan kara sineğin üzerinde dursalar

ayşe arman
ayşe arman @Kadir kapıcı - 5 ay Önce

kadir kapıcı bir olaydan bahsetmiş sinek diyor sordum kendisine sinek ilacında bir madde bulunmuş korona virisunu öldürüyormuş ingilizler tesüfen bulmuşlar dünyada o kadar bilim adamı doktor varken bulamadılar adam 17 mart 2020 söylemiş neden böyle insanları devletimiz kullanmaz

SIRADAKİ HABER