Avrupa Parlamentosu'nda 'HDP özelinde Türkiye'deki muhalefete baskı' karar tasarısı kabul edildi

Tasarıda, partinin yasaklanmasının orta vadede 'çoğulculuğa darbe vuracak ciddi bir hata' olacağı savunuldu

Avrupa Parlamentosu'nda 'HDP özelinde Türkiye'deki muhalefete baskı' karar tasarısı kabul edildi

'HDP özelinde Türkiye'deki muhalefete baskı' başlıklı karar tasarısı Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kabul edildi.

Tasarıda, milletvekillerinin Türkiye'ye, çoğulculuğun sağlanması, toplanma ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi için çağrı yaptığı bildirildi.

AP'deki siyasi grupların ortak tasarısında, HDP ve muhalefet partilerine baskı uygulandığı ve bu durumun kınandığı, AP milletvekillerinin Türk hükümetinden buna son vermesini istediği belirtildi.

HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davanın kınandığı ifade edilen tasarıda, partinin yasaklanmasının orta vadede 'çoğulculuğa darbe vuracak ciddi bir hata' olacağı savunuldu.

Türk makamlarından, HDP'ye karşı kışkırtıcı söylemden kaçınılmasını ve parti yetkililerinin korunması için önlemler alınmasını talep eden AP milletvekillerinin tasarısında, Türkiye'ye, terörle mücadele yasalarını uluslararası standartlarla uyumlu hale getirmesi çağrısı yer aldı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, HDP'li bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kınadıklarını, Anayasa Mahkemesinin Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki kararını ve tahliyesini ise memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Tasarıda ayrıca, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutukluluklarının kınandığı, Türkiye'nin AİHM kararlarını uygulaması istendiği ifade edildi.

CHP'ye yönelik baskıların da arttığı savunulan ve bundan endişe duyulduğu kaydedilen tasarıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebinin kınandığı, ayrıca hasmane ortamın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gibi muhalefet liderlerini etkilemesinin dikkati çektiği belirtildi.

Karar tasarısında, milletvekillerinin Türkiye'ye, çoğulculuğun sağlanması, toplanma ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi için çağrı yaptığı kaydedildi.

Tasarıda, "Avrupa Parlamentosu, dış politika konularındaki iyileşmenin dışında, Türkiye'ye sunulacak pozitif gündemdeki herhangi bir ilerlemenin ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile ilgili gelişmelere bağlı olması gerektiğine inanmaktadır" ifadesine yer verildi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 09:46

YORUM EKLE
YORUMLAR
nedeni
nedeni - 3 hafta Önce

düşmanlaştıracak biri lazım hdp yi kendilerine siyasi malzeme yapıyorlar ki halk kendilerine bağlansın ekonomiyi zamları şunları bunları başarısızlığı göremesin kimse.tarih boyu siyaset yönetim tarzıdır örnek eski mısırda bile resimlerde var kendi dışındaki milletleri düşman gösterip firavuna tapsın halk isteniyor.hamaset siyaseti denir buna.

SIRADAKİ HABER