Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye acil çağrı

Avrupa Konseyi, İpek Medya Grubu'nun yayının kesilmesine ilişkin Türkiye'ye çağrı yaptı

Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye acil çağrı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, İpek Medya Grubu'na kayyum atanmasının ardından grubun televizyon kanallarına polis zoruyla girilerek yayının kesilmesi hakkında Türk yetkililere acil çağrı yaptı.

Muiznieks, polisin İpek-Koza holdinge yaptığı baskının Türkiye'nin son aylarda tehlikeli bir yöne doğru yol aldığını net şekilde gösterdiğini belirtti.

Muiznieks, "Canlı yayının bu şekilde kesiliyor olması uluslararası insan hakları kriterlerini karşılamıyor, buna ek olarak Türk kanunlarını da ne kadar karşıladığı sorusunu da akla getiriyor" ifadelerini kullandı.

'SEÇİMLERE BİR HAFTA KALA YETERİNCE ZARAR VERDİLER'

Seçime günler kala medyanın susturulmasına yönelik bu baskınların derhal durdurulması gerektiğini söyleyen Muiznieks, "Seçimlere bir hafta kala yeterince mesaj vermiş oldular ve zarar verdiler" dedi.

"Polis demokrasiyi korumak için var, demokrasinin temel taşlarından birisine karşı hareket etmek için değil. Bu ayağı korumak için yargının da rolü olmalıdır" diyen Nils Muiznieks, "Bu nedenle gazetecilerin güvenliğini sağlamak ve polis şiddetine son vermek için Türk yetkililere tekrar çağrıda bulunuyorum" açıklamasında bulundu.

(SPUTNİK)

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 19:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER