Avrupa İsrail'e arka çıktı, Hamas'ı suçladı

Merkel ve AB Dışişleri Bakanı, 'Şiddetten Hamas sorumludur' değerlendirmesini yaptı...

Avrupa İsrail'e arka çıktı, Hamas'ı suçladı

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, 'İsrail ve Gazze arasında yaşanan şiddet olaylarından büyük endişe duyduğunu' belirtirken, 'Hamas'ın roket saldırılarını kesmesini, İsrail'in de buna uygun olarak hamle atmasını' istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de acil ateşkes çağrısında bulunurken, Ashton ile beraber, yaşanan şiddetten Hamas'ı sorumlu tuttu.

İSRAİL VE HAMAS ARASINDAKİ ŞİDDET DEVAM EDİYOR

İsrail ve Hamas arasındaki şiddet, Mısır Başbakanı Hişam Kandil'in Gazze'de bulunmasına rağmen devam ediyor. Kandil'in ziyaretinde ateşkes yapılacağı belirtilse de, İsrail Gazze'yi yine bombaladı. Avrupalı liderler ise giderek tırmanan gerilimden son derece rahatsız.

'HAMAS'IN BAŞLATTIĞI SALDIRILAR, KESİNLİKLE KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL'

Kandil'in Gazze ziyaretinin başlamasının ardından açıklamalarda bulunan Avrupa Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, "İsrail ve Gazze arasında giderek artan şiddet beni endişelendirdiği gibi, yaşanan sivil kayıplardan acı duyuyorum... Yaşanan krizi başlatan Hamas'ın düzenlediği saldırılar, hiçbir devlet için kesinlikle kabul edilebilir değil" dedi.

'İSRAİL'İN KENDİ KORUMA HAKKI VAR'

Ashton sözlerine devam ederek, 'İsrail'in halkını koruma hakkı bulunduğunu' belirtti ve en kısa zamanda en uygun hamleyi atması gerektiğini söyledi.

Ashton, bölgede yaşanan kriz hakkında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır Başbakanlık Bürosu ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştüğünü ifade etti. Ashton, Mısır Başbakanı Hişam Kandil'le de görüşmeyi umduğunu söyledi.

MERKEL: ŞİDDETİN SORUMLUSU HAMAS

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Ortadoğu'da yaşanan şiddet hakkında yaptığı açıklamada, şiddetin sorumlusunu Hamas olarak gösterdi.

Merkel'in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Almanya Başbakanı'nın bölgedeki şiddetin sona erdirilmesi adına Mısır'ın devreye girmesini istediği ifade edildi. Merkel bu kapsamda Mısır'ın Hamas üzerindeki baskısını artırmasını istedi.

Tunus Dışişleri Bakanı Kamel Morjane'nin de Gazze'ye gideceği öğrenildi.  (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2012, 19:42
YORUM EKLE