AP: IŞİD Avrupa'da saldırılar düzenlemek üzere 400 kişiyi yetiştirdi

Fransız Senatör, IŞİD’in 400 ila 600 kişiyi sadece Suriye ve Irak dışında saldırılar düzenlemek üzere yetiştirdiğini söyledi

AP: IŞİD Avrupa'da saldırılar düzenlemek üzere 400 kişiyi yetiştirdi

Brüksel’deki son saldırının ardından gözler yine IŞİD’e ve örgütün Avrupa’daki olası eylemlerine çevrilirken, Associated Press haber ajansı dikkat çekici bir haber yayınladı.

Konuyla ilgili ajansa konuşan Fransa Senatosu’nun cihatçı hücrelerin takibinden sorumlu komisyonun eşbaşkanı Fransız Senatör Nathalie Goulet, IŞİD’in 400 ila 600 kişiyi sadece Suriye ve Irak dışında saldırılar düzenlemek üzere yetiştirdiğini söyledi.

Iraklı ve Avrupalı istihbarat yetkilileri de Avrupa’da saldırı düzenlemeleri istenen IŞİD üyelerinin Irak ve Suriye’deki kamplarda yetiştirildiğini söyledi.

Aynı haberde, IŞİD’in, Avrupa’daki saldırılar için yarı bağımsız hücreler oluşturduğu ve bu hücrelere en yüksek can kaybına yol açacak türden saldırılar düzenlemeleri talimatını verdiği de belirtildi.

Hücrelerin, saldırıların yerini ve zamanını kendilerinin belirlediği kaydedilirken; Paris ve Brüksel saldırılarının arkasında da bu hücrelerin olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa Polis Örgütü Europol da, Ocak ayında hazırladığı bir raporda, IŞİD’in Avrupa ülkelerinde düzenlenecek saldırılar için ayrı bir idari birim oluşturduğunu, bu birime kapsamlı eğitim verildiğini açıklamıştı

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 12:53
YORUM EKLE